Dua Peygamber efendimizin Muaz bin Cebel’e tavsiye ettiği dua

ƬuaƝa

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Muaz bin Cebel (r.a.) “Ya Resulallah bana bir tavsiyede bulunur musun?” dedi.

Efendimiz’de (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Ey Muaz, gücünün yettiği kadar Allah’a karşı takva sahibi ol. Her taşın, her ağacın yanında Allah’ı zikret. İşlediğin kötü bir işten dolayı da gizlisine gizlice açığına da açıkça tövbe et. Eğer işlediğin bir kötülük kimsenin muttali olmadığı, kimseyi ilgilendirmeyen, kimsenin hakkına tecavüz etmeyen bir günahsa onu Rabbi’ne aç gizlice tövbe et. Ama bir kulun hukukuna tecavüz varsa ve açıktan işlenmiş bir şeyse onun tövbesini de gerektiği şekilde yap.”
(Yani bir kulun hakkına girdiysen git özür dilemesini bil. Maddi hakka geçtiysen o maddi hakkı bizatihi öde.)

Peygamber efendimizin Muaz bin Cebel’e tavsiye ettiği dua:

Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz de:

“Allah’ım! Sen’in gazabından rızana, azabından affına ve Sen’den yine Sana sığınırım! Sen’i layık olduğun şekilde medh ü senadan acizim! Sen kendini nasıl medh ü sena etmişsen öylesin!” niyazında bulunmuştur.
Böylece Cenab-ı Hakkʼa layıkıyla hamd ü senada bulunmaktan aciz olduğumuzu ve bu hususta Rabbimizʼin affına sığınmamız gerektiğini ifade buyurmuştur.
Yine Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz, bir gün Muaz bin Cebel’in elinden tutarak ona şöyle buyurmuştur:
“–Ey Muâz! Allâh’a yemin ederim ki, ben seni gerçekten seviyorum. Ey Muâz! Sana her namazın sonunda:
اَللَّهُـمَّ أَعِنِّا عَلَى ذِكْرِكَ، وَشُكْرِكَ، وَحُسْنِ عِبَادَتِكَ

Okunuşu:
“Allahümme einnî ala zikrike ve şükrike ve hüsni ibadetik.”

Anlamı:
«Allah’ım! Senʼi zikretmek, Sana şükretmek ve Sana güzelce kulluk etmekte bana yardım et!» duasını hiç bırakmamanı tavsiye ediyorum.”

(Ebû Dâvûd, Vitr, 26)

Emeklerin için çok teşekkür ederim...

Emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkürler.

Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler...

Emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkür ederiz..

Emeğinize sağlık.

Üst Alt