Dua Berat Gecesi kılınması makbul olan namazlar ve dualar

DEN!Z

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Berat Gecesi kılınması makbul olan namazlar ve dualar

duaresimpijjs.jpg

NAMAZLAR BERAAT GECESİNDEKİ KILINACAK VE OKUNACAK DUA
BU GECE FARKLI NAMAZLAR VAR HER HANGİ BİRİNİ KILDIKTAN SONRA AŞAĞIDAKİ DUAYI OKUYORUZ !

Resulullah (SAV): Beraat günü nafile namaz kılın ki, her rekatı size kaçırdığınız namazlar yerine sayılsın. Allahü Teala, inanan kulunu bir kere affedip, ondan amellerini kabul edince, bir daha ona sonsuza kadar azap etmez.
Resulullah (SAV): Beraat gecesi namazından sonra şu duayı okurdu.
“Allahümme in künte ketebte ismî şakıyyen fî dîvânil eşkıyâi femhuhü vektübnî fî dîvânis su’adâi. Ve in künte ketebte ismî saîden fî dîvânis sü’adâi fesbüthü feinneke kulte fî kîtâbikel kerîm: Yemhullahü mâ yeşâü ve yüsbitü ve ındehü ümmül kitâb.”
Manası: Allahım. Eğer ismimi asiler arasına yazmışsan oradan silip imha et ve beni iyiler divanına yaz. Eğer ismimi mesutlar arasına yazmışsan onu orada sabit kıl. Şüphesiz sen Kuranda buyurdun: Allah (kulları hakkında yazmış olduğu hükümlerden, rızıklardan, ecellerden ve günahlardan) dilediğini siler ve (istediğini) sabit kılar. (Tüm yazıların aslını teşkil eden ve hiç değişmeyen ezeli ilmi temsil eden) Ümmül Kitap ise sadece onun katındadır. (Meleklere verilen nüshalardaki yazılar değişikliğe tabiyse de) ana kitap (olan Levhi Mahfuz) sadece onun katındadır.

2-NAMAZIN 4 REKAT OLARAK KILININCA ULAŞILACAK MÜJDELER:
Her rekatta 1 FATİHA SONRA 1 ZİLZAL SURESİ, 25 DEFA İHLAS SURESİ okunur. Selamdan sonra secde yapılır ve secdede 7 Fatiha, 1 ihlas, 1 felak, 1 nas sureleri okunur.
100 defa (Esteğfirullahellezî lâ ilâhe illâ Hüvel Hayyel Kayyûme ve etûbü ileyh.)
100 defa (Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedi’vve alâ âlihi ve sahbihi ve sellim.)
100 defa (Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billah.) okunur.

3-NAMAZ 12 REKAT KILINIRSA ULAŞILACAK MÜJDE:
Resulullah (SAV): Her kim Şabanın yarı gecesinde, her rekatında 30 defa ihlas okuyarak, 12 rekat kılarsa, cennetteki makamını görmeden (dünyadan) çıkmaz.
Namaz 12 Rekat Kılınırsa ulaşılıcak müjde(farklı):
Resulullah (SAV): Herkim Şabanın yarı gecesinde, 1 fatiha, 10 ihlas okuyarak, 12 rekat kılarsa, günahları mahvedilir ve ömrüne bereket verilir.

4-NAMAZ 14 REKAT KILINIRSA ULAŞILACAK MÜJDE:
Hz. Ali (ra) anlatıyor. Şabanın yarı gecesi, Resulullah (SAV)ın kalkıp 14 rekat namaz kıldığını gördüm.
Namazdan sonra oturup,
14 defa Fatiha,
14 defa felak,
14 defa Nas surelerini,
1 defada tevbe suresinin son 2 ayetini okudu. (LEKAD CÂEKÜM RASÛLÜM MİN ENFÜSİKÜM AZÎZ. ALEYHİ MÂ ANİTTÜM HARÎSUN ALEYKÜM Bİ’L-MÜ’MİNÎNE RAÛFÜN RAHÎM. FEİN TEVELLEV FEKUL HASBİYELLAHÜ LÂ İLÂHE İLLA HÜVE ALEYHİ TEVEKKELTÜ VE HÜVE RABBÜ’L-ARŞİ’L-AZÎM.) okuması bitince, kendisine yaptığını gördüğüm amelinden sordum. Buyurdularki, herkim benim yaptığımı yaparsa, kendisi için 20 tane kabul olmuş hac ve 20 sene kabul olmuş oruç sevabı verilir. Eğer o gün oruca niyetle sabahlarsa, geçmiş ve gelecek birer sene olmak üzere iki sene oruç tutmuş gibi olur.

Emeklerin için çok teşekkür ederim...

Emeğine sağlık Denizim paylaşım için teşekkürler...

Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler...

Emeğinize sağlık .Teşekkürler..

Üst Alt