Sabırla Gelen Sonsuz Güç...

Lady Nur

⭐ADMİN⭐
Yönetici
ADMİN
Sabirla Gelen Sonsuz Güç.

Sabır insan yaşamındaki en önemli ibadetlerden birdir.Sabır bilgeliktir,güçtür,olgunluktur.Sonunda kazanacağını bilen insan sabreder,sonunda ALLAH’HA varacağını bilen insan sabretmekten korkmaz.Sabır ile gelen son ,mutluluk ve huzuru beraberinde getirir.Aceleden istenen şeyler ise insana hep düzensizlik ve yorgunluk verir.Sabrın tanımı sadece bir şeyleri umut içinde beklemek değildir.Sabır,ibadet görevlerini yerine getirirken,başına gelen bir musibete karşı dururken,arzu ettiği şeylerin sahibi olmadı zaman, onların sahibi olayı beklerken nefsi arzularını bastıra bilmek demektir.İbadette sabretmek, ibadet görevlerini belirlenmiş bir zaman içinde ve sonsuz bir nizam ve saygı ile yapmaktır.Başına gelen sıkıntı ve dertlere sabretmek ,kendinden çok çok üstün olan Yüce sanatçının kendi hayatını şekillendirdiğini bilip ona teslim olmaktır.Uğrunda her şeyini kaybetse bile,bunun yüce bir bilgi tarafından tasarlandığını bilip Onun amacına ulaşması için yardımcı olmaktır.Her şey ALLAH içindir,tüm sevgiler,tüm övgüler,tüm yönelişler,tüm yakarışlar,tüm doğuşlar ve tüm sabırlar.Unutulmaması gereken bir şey vardır,dünya hayatında herkes varlıklı ve zengin olabilir fakat çok az insan manevi değere mas har olup ALLAH’HIN hikmetine hak kazanabilir.İşte asıl sabredilmesi gereken bu değerdir.Sabretmek gerçek sevginin bir lisanıdır,sevgiden doğan bir özveridir sabretmek.Seven insan sabreder sevgiliye,kardeşine,yavrusuna,dostuna,doğaya ve en önemlisi kendisini yoktan var eden ALLAH’HA.Sabır insanı güçlü yapar,tıpkı ateşte dövülüp şekillenen demir misali şekillenir ve güçlenir.Şurası kesin ki hayatta en derin yaralar kapanıyor,bitmez denilen acılar bitiyorsa insan hiçbir şeyden korkmamalı ve sabretmelidir.
“İnsan,hayra davet eder gibi şerri çağırıyor/insan hayra ettiği duasıyla şerri çağırıyor.İnsan çok acelecidir.”
İsra Suresi 11. Ayet
“İnsan aceleden yaratılmıştır.Ayetlerimi size göstereceğim benden acele istemeyin.”
Enbiya Suresi 37. Ayet
“Öyleyse sabret.Kuşkun olmasın ki,ALLAH’IN vaadi haktır.Günahın için af dile.Akşam ve Sabah Rabbini överek tespih et.”
Mümin Suresi 55. Ayet
“Artık,resullerin azim sahibi olanlarının sabrettiği gibi sabret.O inkarcılar için acele etme.Tehdit edildikleri azabı gördükleri gün,gündüzün sadece bir saati kadar yaşmış gibi olurlar.Bir duyudur bu.Fas ıklar topluluğundan başka kim helak edilir.”
Ahkaf Suresi 35. Ayet
“Artık güzel bir sabır ile sabret.”
Mearic Suresi 5. Ayet
“Sabret!Senin sabrında ALLAH’IN yardımıyladır.Onlar için tasalanma.Kurmakta oldukları tuzaklar yüzündende telaşlanma.Hiç kuşkusuz,ALLAH korunanlar ve güzellik sergileyenlerle beraberdir.”
Nahl Suresi 127-128 Ayet
“Dalın ona!Artık ister sabredin ister etmeyin.Sizin için hepsi birdir.Siz ancak yapıp ettiğiniz şeylerin karşılığıyla yüz yüze geleceksiniz.”
Tur Suresi 16. Ayet
ALLAH’HIN yardımı insan için sadece sabredenlere olacaktır.ALLAH kullarını yer yüzünde kaderlerini akışına bırakmıştır.Kul hayra yol aldığında,ALLAH kuluna bu yaşam kavgasında ve zorluklarında yardım eder.Fakat kul şerre yol alır birde üstüne üslük ALLAH’TAN yardımda dilemez, dua edip tövbe etmezse ALLAH ne bu dünyada nede ahrette böylesine yardım edecektir.İnsan dünyada her ne hal ve şarta yaşıyor olursa olsun,ister zengin isterse de fakir olsun ,ALLAH’IN rızasını aramdan yaşıyorsa ömrünü boşa tüketiyor demektir,boşa çalışıyor boşa mücadele veriyor boşa sabrediyordur.Zengin ve varlıklı olmak nasıl bir imtiyaz değilse ALLAH nazarında,fakir ve yoksul olmakta ALLAH’HA gerektiği gibi kulluk vazifesinin yerine getirilmemesi için bir imtiyaz değildir.Her şey bir dengedir.Asıl onur ve yüceliğin sahibi ALLAH’TIR.Ve O dilediğine bu onur ve yücelikten bahşeder.İnsan kesinlikle şöyle bir aldanışa kapılmamalıdır;dünya hayatı hiçbir şekilde huzur ve mutluluk yaşantısı değildir.İnsan ne yaparsa yapsın dünyada huzur bulamaz.Bu gerçeği bilip sonsuz hayatına varmak için gayret sarf etmeli ve önden bir şeyler göndermelidir,sonsuz hayattaki gerçek huzur ve mutluluk için çalışmalı ve sabretmelidir.
“Ey iman sahipleri!Sabra ve namaza sarılarak yardım dileyin.Hiç kuşkunuz olmasın ki,ALLAH sabredenlerle beraberdir.”
Bakara Suresi 153. Ayet
ALLAH kullarının yanlışlıklarında onları hemen cezalandırmaz sabreder bekler belki bir insan ömrü süresince bekler,bu onun sonsuz gücünün bir erdemidir insan bunu anlayamadığı için hep yanılgılara sapar.
“Ey resulüm!Kalpleri inanmamış olduğu halde ağızları inandık diyenlerin küfürde yarışırcasına koşanları seni üzmesin.Yahudilerden bazıları yalancılık etmek için dinlerler;huzuruna çıkmamış başka bir topluluk için dinlerler.Yerlerine oturmuş kelimelerini ve yapılarını bozup değiştirirler.Size şu verilirse alın,eğer o verilirse çekilin derler.ALLAH birini fitneye çarptırmak istese sen onun için ALLAH karşısında hiçbir şey yapamasın.Bunlar o kişiler ki;ALLAH kalplerini temizlemek istemiyor.Dünyada bir rezillik vardır onlar için ,ahrette de büyük bir azap var onlara.”
Maide Suresi 41. Ayet
“İş bitirilince şeytan onlara şöyle dedi;ALLAH size hak vaatle vaatte bulundu,ben ise vaat ettim ama vaadimden caydım.Benim sizin üzerinizde bir sultam yoktu.Şimdi beni kınamayı bırakında öz benliklerinizi kınayın.Ne ben sizi kurtarabilirim ne de siz beni kurtarabilirsiniz.Aslında ben sizin,daha önceden beni şirk aracı yapmanıza karşı çıkmıştım.Zalimler için acıklı bir azap öngörülmüştür.”
İbrahim Suresi 22. Ayet
“Zulme sapanlar ilimsiz bir şekilde keyiflerine uymuşlardır.ALLAH’IN saptırdığına kim yol gösterecek?Böyleler inin yardımcıları yoktur.”
Rum Suresi 29. Ayet
“O ,Odur ki sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarsın diye üzerinize rahmet gönderiyor;melekleri de sizin için af diliyor.Zaten O,inananlara karşı çok merhametlidir.”
Ahzab Suresi 43. yet
“Ey insanlar! Siz ALLAH’HA yönelmiş yoksullarsınız.ALLAH ise mutlak Gani,mutlak Hamid’tir.Dilerse sizi yok eder,yep yeni bir halk getirir.Ve bu ALLAH’A hiçte güç gelmez.Hiçbir günahkar,bir başkasının günahını yüklenmez.Yükü ağır gelen,onu taşımaya çağırsa bile,kendisinden hiçbir şey yüklenmez.Akraba bile olsa..Sen ancak Rabbinden için için korkanları ve namaz kılanları uyarırsın.Arınıp temizlenen kendi benliği için arınıp temizlenir.Dönüş ALLAH’DIR.Körle,gören bir olmaz.Karanlıkla ,aydınlıkta bir değildir.Gölge ile sıcaklık da aynı değildir.Dirilerde eşit olmaz ölülerde.ALLAH dilediğine işittirir.Ama sen,kabirdekilere işittiremesin.”
Fatır Suresi 15-22 Ayet
“Yemin olsun,onlara,size verdiğimiz imkan ve kudreti vermiştik.Onlar için işitme gücü,gözler ve gönüller oluşturmuştuk.Fakat,ne işitme güçleri,ne gözleri,nede gönülleri kendilerine hiçbir yarar sağlamadı/kendilerini hiçbir şeyden uzaklaştıramadı;çünkü ayetlerimize direniyorlardı ve alaya adlıları şey onları kuşatıp sardı.” Ahkaf Suresi 26. Ayet

Emeğinize sağlık...

KONU GÜNCELLENDİ..