Güzel Hikayeler Sabırlı ve azimli misiniz

mehmet alii

THEME MAKER
Nisan Forum
“Yeryüzünde belli bir anda, yüz milyon kere milyar karınca yaşar. Çoğunluğu toprak yüzeyini temizlemekle görevli her bir işçi karınca ağırlığının 50 katı yük taşıyabilir ve günde ortalama 2.400 böcek ölüsünü yer altına indirir. Bu başarının ardındaki ilahi sırrı düşündünüz mü?
Askerde, güneşin yaktığı bir günün ortasında içtima için çağrılmayı beklerken, çimenlerin üzerinde dikkatimi çeken bir karıncaya dakikalarca takıldım. Yoluna ayağımı koydum, sağından, solundan, üzerinden geçmeyi denedi. Ağzından böceği zorla alıp bir kaç metre öteye attım, otların arasından geçip böceği buldu ve her defasında aynı yöndeki yuvasına yöneldi. Karıncayı yuvasından epeyce uzak bir yere götürüp bıraktım. Bir süre durdu, çevresinde döndü, harekete geçti, arandı, yeni bir böcek buldu ve pusulası varmış gibi yine yuvasına yöneldi.
Oturup halimi karıncayla kıyasladım, duygulandım: Bu ne azim böyle… Bu ne sabır, bu ne ısrar, bu ne vazgeçmeme ve ölümüne çabalama gayretidir böyle… Biz şu karıncanın onda biri azimli, ısrarlı, sabırlı olsak, ne büyük yüklerin üstesinden gelebilirdik. Anlıyoruz ki başarmak, engellerde ezilmeden, kararlılıkla çalışmaktan geçiyor.”

Emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler...

Emeğinize sağlık ...