Ramazan ayının ilk gecesi cehennemden azad Duası

DEN!Z

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Ramazan ayının ilk gecesi cehennemden azad Duası

duaresimbojvo.jpg

RAMAZAN-I ŞERİFİN İLK GECESİ MUTLAKA OKUNMASI GEREKEN DUA.

Ramazan-ı Şerif’in ilk gecesi cehennemden âzat olunmak için okunacak dua..

“Ramazan hilalini görünce oruç tutunuz” hadisindeki oruca başlama şartı olan hilali araştırma görevi, farz-ı kifaye olup,kimi insanların yapmaları ile diğer insanlardan bu yükümlülük düşer. Hilalin güneşin batımından hemen sonra, güneşin battığı yerde görülmesi doğru kabul edilir. Bizlerde bilimsel verilerle bize bildirildiği üzere bu akşam hilalin çıkmasıyla Ramazan-ı Şerife gireceğiz inşallah. Hava bulutlu ve kapalı olup hilal görülemezse de bu akşam hilal çıktığı belirlendiği için Resulullah(sav) in bize öğrettiği hilal görme duasını yapalım:

Ali ibni Ebi Talib (Kerramellahu vechehü) den rivayet olunan bir hadis-i şerifinde Rasülüllah (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur:

üç kere ‘‘Allahü ekber”
Arkasından da şu duayı okursa:

“Elhamdülillahillezi Halekani ve Halekake ve Kaddera leke menezile ve cealeke ayetel lilalemin.”

Allahu Teala meleklere der ki ‘’Bu kulumla size iftihar ederim.Ben bu kulumu cehennemden azad ettim, sizi de şahit ettim.’’

Meali: ”Bütün hamdler, beni seni yaratan, sana konaklar (ve burçlar) takdir eden ve seni alemler için büyük bir ayet yapan Allahu teala’ya mahsustur” de.

Emeğine sağlık yaver paylaşım için teşekkürler...

emeğine sağlık paylaşım için teşekkürler

Konu Güncellendi..