Oruç Niyet Bakımından 2 Kısımdır

HANIMAĞA

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Oruç Niyet Bakımından 2 Kısımdır

x4xzy1w91p4.jpg

ORUÇ NİYET BAKIMINDAN İKİ KISIMDIR:

Geceden (imsaktan önce) niyet îcâb eden oruçlar:
Ramazân-ı şerîf orucunun kazâsı, nâfileden bozulan ve günü gününe tutulan oruç, keffâret oruçları, zamanı belli olmayan nezir oruçları. Bunlarda mutlaka geceden niyet şarttır.

Geceden (imsaktan önce) niyet îcâb etmeyen oruçlar:
Ramazân-ı şerîf ayında tutulan oruç, zamanı muayyen olan nezir orucu ve nâfile oruçlar. Bunlara geceden niyet şart değildir. Gece niyet edilebildiği gibi, gündüz kaba kuşluğa kadar da niyet edilebilir. Ramazan günlerinde ister mutlak oruca niyet edilsin, isterse nâfileye veya başka bir vâcibe niyet edilsin, oruç Ramazan orucu olur. (Muhtasar İlmihal, Fazilet Neş.)

ŞÂBAN AYININ 27. GECESİNDE KILINACAK NAMAZ
Şâban ayının 27’nci gecesi, akşam ile yatsı arasında iki rekât teşekkür namazı kılınır. Fâtiha’dan sonra istenilen herhangi bir sûre okunur. Namaza “Yâ Rabbi, beni Resûl-i Zîşân Efendimizin ayının sonuna yaklaştırdın. Resûlullah Efendimizi (s.a.v.) ve mübârek ayını bana hem şefâatçi ve hem de şâhid eyle.” diye niyet edip tekbir alır.

Namazdan sonra: 70 defa İstiğfâr-ı şerîf:
“Estağfirullâhe’l-azîm ve etûbü ileyk.”
100 defa da: “Allâhümme salli alâ rûh-i Muhammedin fi’l-ervâh ve salli alâ cesed-i Muhammedin fi’l-ecsâd ve salli alâ kabr-i Muhammedin fil-kubûr.” salevât-ı şerîfesini okuyup “Yâ Rabbi, senin huzûr-ı sırr-ı ehadiyyetine ilticâ ediyorum” denir . Rabbim bizleri şabanı şerif şefaatçi kıl Ramazanı şerîfe ulaştır.. Aminn

emeginize saglik hanimaga paylasim icin tesekkürler

emeğine sağlık Hanımağa, paylaşım için teşekkürler...

Emeğine sağlık Gül abla,paylaşım için teşekkürler...

Konu Güncellendi..

Üst Alt