BİLGİ MÜRÜVVET, ŞECÂAT VE KEREM

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
MÜRÜVVET, ŞECÂAT VE KEREM

Hazret-i Muâviye (r.a.), Hazret-i Hasan bin Ali’ye (r. anhümâ): Mürüvvet, Şecâat, Kerem nedir? diye sordu. Hz. Hasan şöyle cevap verdi:
Mürüvvet yani insâniyet: Dâimâ dînin emirlerine riâyet etmek, nefsinin şerrinden sakınmak, müsâfire ikrâm etmektir.
Şecâat: Komşunun başına gelen sıkıntıları gidermek, zorlu yerlerde sabredebilmektir.
Kerem ise: İstenmeden ve karşılık beklemeden insanlara iyilik etmek, yemek yedirmek, bir şey isteyene sadece mal ile değil güzel sözler ile de ikram etmektir. (ed-Dürrü’l-Mensûr)

TIBB-I NEBEVÎ’DEN: SU İÇMEK

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Dünya ve âhirette içilecek şeylerin en azîzi sudur.”
Suyun insana ve bütün canlılara olan faydası sayılamayacak kadar çoktur. Su, vücudu temizler. İnsanı besler, yemeği insanın içine sindirir. İnsan çok günler aç durabilirse de susuzluğa dayanamaz ve susuz yaşayamaz.
Suyu her defasında nefes alarak yudum yudum, üç defada içmelidir. Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) su içerken nefes almak için su kabını dudaklarından ayırır ve sonra yine içmeye başlarlardı. Suyu bu şekilde üç defada içerlerdi ve “Sizden biriniz su içtiğinde, su kabına soluk alıp vermesin.” buyurmuşlardır.
Suyu yudum yudum içmenin iki türlü faydası vardır:
Soğuk olan suyun soğukluğu azalır.
Susuzluk kolaylık ile gider.
Birdenbire, suyu tek yudumla içmekle -Allah esirgesin- karaciğer hastalığı yüz gösterebilir. Bunun için Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem):
“Sizden biriniz su içerken süze süze içsin ve ağız dolusu birden içmesin. Çünkü karaciğer hastalığı suyu birdenbire içmekten ileri gelir.” buyurmuştur.