Dürüstlük, yalnızken de doğruyu yapmaktır

mehmet alii

THEME MAKER
Nisan Forum
Sabahleyin annesiyle para yüzünden tartismisti Yunus...
Oglum yetmiyorsa is degistir. Evleneceksin, paraya ihtiyacin olacak zaten.
Yunus
Sanki bütün iş yerleri beni bekliyor anne! Diye yüksek sesle verdigi cevaptan daha sonra pisman olmustu.
is yerine geldiginde, onlara patrondan ziyade agabey gibi davranan Kemal Beyin oda kapisini tiklatip içeri girdi:
Abi, Bilal şefimle konustum, size söylememi istedi. Bes yüz lira avansa ihtiyacim var.
Tamam Yunusçugum. Akşam çikarken veririm.
inanilmasi zor ama tam da o aksama denk geldi su ibretlik olay...
Kemal Bey, sirf bir arkadasi ile Fenerbahçe'nin maçini izlemek için ofisinde kalmisti o aksam...
Herkes çikti; avans almayi beklerken bir yandan da çalismayi sürdüren Yunus, elinde bir posetle nefes nefese Kemal Beyin odasina daldi
Abi, bunlar bir halinin içinden çikti!
Kemal Bey posetin içindekileri masasinin üstüne dökerken Yunus'a
Sen burada miydin, oglum valla unutmusum ben senin para meselesini, dedi.
Posetten üç küçük poset çikti. Sira ile açmaya basladi.
Birinci posette 50-60 civarinda çeyrek altin vardi. (Daha sonra tek tek saydi, 61 çeyrek.)
ikinci posette yüzük, bilezik, pirlanta gibi takilar vardi.
Üçüncü posette ise küçük rulolar halinde Avro ve dolarlar lastikle sarilmisti.
Hangi halidan çikti? Diye yikama atölyesine dogru yürüyen Kemal Beyin ardindan Yunus da kosturdu.
su... Shaggy olandan...
Kemal Bey, uzun tüylü kaliteli halinin üzerindeki etiketi koparip aldi.
Birlikte tekrar odaya geçtiler.
Patron Kemal, Bahçesehir Esenkent'ten gelen halinin sahibini telefonla aradi, kadin çikti.
Ben hali yikama fabrikasindan ariyorum. Dün elemanimiza verdiginiz halilarinizin arasinda bir sey var miydi efendim?
Kadin cevap vermek yerine çiglik atti. "Normale dönünce" söyle dedi
Yuvami kurtardiniz! Kullanilmayan halinin arasina sokmustum.
Ay, kocam duyarsa yandim! Nasil unutmusum, dedi, posetlerdeki "servetinin" listesini saymaya basladi.
Kemal Bey telefondaki kadini sakinlestirmeye çalisirken bir yandan da kendi arabasinin anahtarini Yunus'a uzatti
simdi arkadas getiriyor abla.
Yunus, emanetleri teslim ettigi Bahçesehir'den bir çeyrek altin ödülle fabrikaya döndü.
Kemal Bey de anahtarlari alirken yaklasik iki çeyrek altin parasi hediye etti Yunus'a...
Yunus eve giderken minibüste o günkü maddi kazancini hesapladi sabahleyin istedigi bes yüz lira avansa denk geliyordu

Üst Alt