BİLGİ AZ YEMENİN FAYDALARI

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
AZ YEMENİN FAYDALARI

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular ki: “Muhakkak Allâhü Teâlâ dünyada yeme ve içmeye düşkün olmayan kullarıyla meleklere övünür. Onlara buyurur ki: Bakın şu kuluma, dünyada birçok yiyecek ve içeceklerle onu imtihan ettim, o da sabrederek –benim rızam için- bunları terk etti. Şâhit olun ey meleklerim, o kulumun terk ettiği her yiyeceği cennette birçok dereceye çevirdim.”
Az yemekte birçok faydalar vardır:
1-Kalp safâ bulur, kişinin basîreti açılır. Zîrâ tokluk tembellik meydana getirir ve kalp körleşir.
2- Kalp yumuşar; midenin boş olması yapılan ibâdetlerden lezzet almaya en kuvvetli sebeptir. Süleyman Dârânî (rahimehullah) demiştir ki: “Bana en tatlı gelen ibâdet karnım sırtıma yapıştığı (aç olduğum) zaman yaptığım ibâdetlerdir.”
3- Aç kimse Allâhü Teâlâ’nın imtihânını, azâbını ve fakir kullarını unutmaz. Zîrâ tok, açın hâlinden anlamaz. Yûsuf Aleyhisselâm’a “Bu kadar hazîneye sahipken neden hep aç duruyorsun?” diye sormuşlar “Doyduğum zaman açların hâlini unutmaktan korkarım.” diye cevap vermiştir.
4- Açlık, insanı isyana ve günah işlemeye sevk eden bütün şehevî arzulardan uzaklaşmaya, nefs-i emmâreye (şiddetle kötülüğü emreden nefse) gâlip gelmeye yardımcı olur.
5- Uykuyu terk etmeye ve (ibâdet ve zikir için) daha fazla uyanık kalmaya yardımcı olur. Bazı hikmet ehli zâtlar “Çok yiyip içmek çok uyumaya sebeptir. Çok uyumak ise ömrü zâyi etmektir.” demişlerdir.
6- İbâdetlere devam etmeyi kolaylaştırır. Çok yemek çok ibâdet etmeye mânîdir.
7- Az yemekle beden sıhhat bulur, hastalıklar kaybolur. Zîrâ hastalıkların en büyük sebeplerinden biri çok yemektir.
8- Geçim kolaylığıdır. Zîra az yemeye kanâat eden kişi az mala da kanâat eder.
9- Malından ve yiyeceğinden fazlasını fakirlere, miskinlere, yetimlere tasadduk etmeyi âdet edinmeye sebeptir. İnsan kıyâmet günü, verdiği sadakaların gölgesi altında olur. (Mecâlis-i Hayriyye)

emeğine sağlık minecim paylaşım için teşekkürler

Üst Alt