3 Aralık Engelliler Günü

*Esra*

THEME MAKER
Nisan Forum
Katılım
1 Eyl 2012
Mesajlar
14,083
Tepkime puanı
3,853
Puanları
113
3 Aralık Engelliler günü

Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslararası Engelliler Günü” olarak ilan edilen 3 Aralık, o gün itibariyle tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile belirlenmiş bir gün.
Bu önemli gün, engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahip. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur.

Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşılaşan engelli insanlarımızın farkına varmak ve onlarla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Bu nedenle, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan tam iyi olma hali olarak tanımlanan sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf edilmelidir.

3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette ki çok önemli, ancak engelli vatandaşlarımızı sadece yılda bir gün hatırlamak ve sonrasında unutmak doğru bir yaklaşım değildir. Engelli vatandaşlarımız için, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu otoritelerince alınacak önlemlerin, tedbirlerin ve yapılacak organizasyonların, sivil toplum örgütlerini de içine alacak biçimde daha da yaygınlaştırılmasını ve somut adımların atılması gerekmektedir.

ENGELSİZ BİR DÜNYA DİLİYORUM________
 

Ayazz

ADMİN
Yönetici
Nisan Forum
Katılım
9 Nis 2012
Mesajlar
15,628
Tepkime puanı
6,211
Puanları
250

– Asıl engelliler, karşılarına çıkan engellere pes edip geçemeyenlerdir.
– Engelli insanlara saygı, insanlığa saygının göstergesidir.
– Engelliler bizlerin, yani milletin aynasını oluşturur.
– Engelliye acınası bakışlarla değil; hayranlıkla bakmalıyız. Çünkü o kendi engelini aştığı halde biz zihnimizdeki engeli aşamamışız.
– Engelli bir bireyin sabır ve yaşama bağlılığına hayran olmamak elde değildir.
– Engelli bireylerle dalga geçip alay etmeyin.
– Engelli bireye değil; onların özgürce yaşayacağı alanlara ve düzenlemelere yol verelim.
 

Benzer konular


Üst