Dua Şaban Ayında Oruç Tutmak

F@ROZ

⭐Teknik Admin⭐
Yönetici
ADMİN
Web sitesi
www.youtube.com
Şaban Ayında Oruç Tutmak

Aişe(r.a) rivayet diyor;“Allah resulü(a.s) öylesine oruç tutardı ki,hiç orucunu açmıyor derdik.öylesine uzunbir zaman oruç tutmazdı ki,galiba O hiç(nafile) oruç tutmuyor zannederdik.En çok oruç tuttuğu ay ise Şa’ban ayı idi.”Yine Aişe(r.a) anlatıyor;“Efendimiz(a.s)’a sordum:-Ey Allah’ın Resulü! Şa’ban ayında çok oruç tuttuğunu görüyorum.Acaba bunun sebep ve hikmeti nedir?Allah Resulü(a.s) şu cevabı verdi:-Ey Aişe! O ayda Azrail’e öleceklerin listesi verilir.İsmimin,oruçlu iken Azraile verilmesini isterim.Efendimiz(s.av) buyuruyor;” O ay Receb ile Ramazn arasında bulunan aydır.Çok kimseler o aydan gafil olurlar.O,amellerin Alemlerin Rabbı’ne yükselip sunulduğu aydır.Amellerim O’na sunulurken oruçlu bulunmak benim en büyük arzumdur.”Hz.Aişe(r.a) şöyle der;“Resulüllah(s.a.v)’in Ramazan ayın’dan başka tüm ay oruç tuttuğunu,Şaba’dan çok,Başak bir ayda tuttuğunu görmedim.”Âlimlerin ortak görüşü şudur;“Allah Resulü(s.a.v) o ayın bazen hepsini,bazen bir kısmını,bazen başından,baze sonundan,bazende ortasından tuttardı.O ayı asla oruçsuz geçirmez,mutlaka bazı günlerde oruç tutardı.Hülasa,oruç için en güzel aylardan birisi de Şa’ban ayıdır.Çünkü o ayınortasında,kulların ecelleri taksim edilir.

Paylaşım için teşekkürler..

Emeğine sağlık Faroz.Teşekkürler..

Üst Alt