BİLGİ ŞÂH-I NAKŞİBEND HAZRETLERİNDEN

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
ŞÂH-I NAKŞİBEND HAZRETLERİNDEN

Silsile-i Sâdât'ın on beşinci halkası Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretlerine, Buhârâ âlimlerinden biri:

“Namazda kalp huzuru ne ile elde edilir?” diye sordu.

Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretleri: “Helâl yemek yenmeli ve yerken de daima Allâh’ın huzurunda olduğunu bilerek, bu şuurla uyanık bulunmalıdır. Namaz dışındaki zamanlarda, abdest alırken ve iftitah tekbiri getirirken de tam bir uyanıklık içinde olunmalıdır. Böyle olunursa kalp huzuru elde edilir.” buyurmuşlardır.

“Bizim yolumuz sohbettir. Halveti (yalnızlığı) tercih etmekte şöhret vardır. Şöhret ise âfettir. Hayır ve bereket, cem'iyyettedir. Cem'iyyet sohbettedir. Sohbet, sohbet ehlinin yekdiğerinde (birbirinde) fâni olması ile hâsıl olur.”

Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretlerine: “Bir zaman size selam verip de selamını almayarak kendisini iltifata mazhar kılmadığınız filan kimsenin sizde hatırı kalmıştır” diye arz ettiler. Şâh-ı Nakşibend (k.s.) Hazretleri de şöyle buyurdular:

“O kimseye özrümüzü beyan etmemiz lazımdır. Zira o kimse bana selam verdiğinde ben, Hak Sübhânehû ve Teâlâ'nın kelâmını dinliyordum. Hakk'ın kelamına kulak vermek beni, halkın selamını almaktan alıkoydu.” (Enîsü't-Tâlibîn)

ZİLKÂDE AYI

Zilkâde ayı, kamerî ayların on birincisidir. Hac aylarından olduğu için, geceleri zaman zaman teheccüd namazına kalkılır. Bilhassa cuma geceleri tesbih namazı kılınır. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

ZİLKÂDE AYI İCTİM‘I, RU’YET VE BAŞLANGICI

Hicrî Kamerî 1438 yılı Zilkâde ayı ictimâ‘ı (23 Temmuz Pazar) günü Türkiye saati ile 12.45'dir. Ru’yet, ise (24 Temmuz Pazartesi) Türkiye saati ile 02.35'dir.

Hilâl' in görüldüğü yerler: Büyük Okyanus, Avustralya kıtası, Endonezya, Malezya, Vietnam, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Filipinler, Tayvan, Hong Kong.

Hilâl; Türkiye, Almanya, Avusturya, Mısır, Fas, Cezayir Tunus ve Arap yarım adasından görülemeyecektir.

Hilâl'in görüldüğü günü takip eden 24 Temmuz Pazartesi günü de Zilkâde ayının 1. günüdür.

Emeğinize sağlık ...