BİLGİ Resülullah aleyhissalâtu vesselam'dan şöyle rivâyet edildi-Hadis-i Şerif

F@ROZ

⭐Teknik Admin⭐
Yönetici
ADMİN
Web sitesi
www.youtube.com
Resülullah aleyhissalâtu vesselam'dan şöyle rivâyet edildi-Hadis-i Şerif

hadisi-serif.png

Resülullah aleyhissalâtu vesselam'dan şöyle rivâyet edildi-Hadis-i Şerif

3581 - Tirmizi der ki: “Resülullah aleyhissalâtu vesselam'dan şöyle rivâyet edildi”:
“Ökçe ve ayak çukurlarının ateşte vay haline.”
Tirmizi, Tahâret 31, (41).

ayrac.gif
3582 - Hz. Câbir radıyallahu anh'tan anlatıldığına göre, kendisine sarık üzerine meshetmekten sorulmuştu. Şu cevabı verdi:​
Hayır, olmaz, su ile saça değmelidir!”​
Muvatta, Tahâret 38, (1, 35)​
ayrac.gif
3583 - Hz. Sevbân radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm bir seriyye göndermişti. Askerler soğukla karşılaşıp üşüdüler. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'a döndükleri zaman, onlara sarıklarının ve mestlerinin üzerine meshetmelerini emretti."​
ayrac.gif
3584 - Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ı abdest alırken gördüm. Üzerinde çizgili kırmızı bir sarık vardı. Elini sarığın altına soktu, başının ön kısmını meshetti, sarığını çözmedi.”​
Ebu Dâvud, Tahâret 57, (147).​
ayrac.gif
3585 - Sâbit İbnu Ebi Safiyye anlatıyor: "Ebu Cafer'e (Muhammed el-Bâkır) dedim ki: Hz. Câbir radıyallahu anh, sana Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın uzuvlarını birer birer, ikişer ikişer ve üçer üçer yıkayarak abdest aldığını söyledi mi?”​
Bu soruma: “Evet!” diye cevap verdi.​
Bir rivâyette de: “Birer birer yıkayarak abdest aldı mı?” diye sordum; “evet!” diye cevap verdi” şeklinde gelmiştir.​
Tirmizi, Tahâret 35 (45, 46)​

Teşekkürler

Güzel paylaşım için teşekkürler..

Emeklerinize sağlık...

Emeğine sağlık FAROZ...Teşekkürler.

Üst Alt