Rüyada OKŞAMAK, OKŞANMAK Görmek

*Esra*

GRAFİKER
Grafik Tasarım
ruya-tabirleri8szzp.jpg

Rüyada OKŞAMAK, OKŞANMAK Görmek

Rüyada okşamak, genellikle rüya sahibinin merhamet duygularının ağır bastığına ve yardıma, ilgiye muhtaç kişilere gönülden gelen bir ve duygu ile yardım ettiğine, kendi koşulları ne olursa olsun, elindekini her zaman başka kişilerle ve yoksullarla paylaştığına delalet eder. İslami olarak sevap işlemeyi seven ve yaptığı her şeyde Allah rızasını gözeten gerçek bir Müslüman olunduğuna işaret eder. Okşamak aynı zamanda kişiye gelip bir derdini açan, ondan nasihat isteyen veya yardım çağrısında bulunan birinin varlığına, rüya sahibinin de o kimseye karşı yardım eli uzatacağına yorumlanır. Yaşamı boyunca vefa duygusunu hiç unutmayan, her zaman kendisine destek olan ve her koşulda yardım eden kimselere karşı bir ömür sürecek minnettarlık duygusuna da alamet eder.

Rüyada Bir Çocuğun Başını Okşamak
Bir çocuğun başını okşadığını görmek İslami yorumlara göre, büyük bir sevap işleyerek kişinin ahiret hayatına da hizmet edeceği bir durumla karşılaşması anlamına gelir. İş konusunda kendisinden genç ve tecrübesiz kimselere her zaman yol gösteren ve nefer olan rüya sahibinin başından ne geçerse geçsin her zor durumda olana yardım etme isteğini de ifade eder. Küçük bir çocuğun başını okşamak şefkat duygusunun çok yoğun olduğunu, bekar kişiler için çok zengin olmayan ancak dürüstlüğü ve insaniyeti ile öne çıkan bir eş adayı ile tanışmak anlamına da gelir.

Rüyada Eşini Okşamak
Aile içinde büyük bir sevgi olduğuna, kişi eğer evliyse eşine sonsuz bir sadakatle bağlı olduğuna, asla başka kişilerle eşini aldatmadığına ve ilişkisini hiçbir koşulda riske atmayacağına, onun kıymetini her daim bileceğine delalettir.

İhya Rüya Tabirleri :
Eş ve çocuklarını okşayarak teselli ettiğini yahut sevdiğini görmek, şefkat ve merhamet görmeye, hayır ve iyiliklere, Mahremi olan birini okşamak keder ve üzüntüye düşmeye; Biri tarafından okşandığını görmek, o kimseden ilgi ve yardım görmeye delalet eder.

Seyyid Süleyman :
Rüyasında esini okşayarak bundan tat duyduğunu görmek, onu sevdiğine, eğer bundan zevk almazsa, aralarında soğukluk olacağına delalet eder. Kendine helal olmayan bir kadını okşadığını gören, kötü ve mekruh bir şey yapmış olur. Birisini okşadığını gören, onu tecrübe eder.

Sevdiği bir adamı okşadığını gören sevinir. Rüyasında birini okşayarak şehvet duymak, muradının olacağına işarettir. ibni Sirin (ra) ile diğer bazı tabircilere göre; el ile okşamak okşanılanın okşayandan hayir ve menfaat görmesine işarettir.

Kendine helal olmayan bir kadını okşadığını gören kimse kötü bir iş yapar. Sevdiği bir adamı okşadığını gören kimse sevince erişir. Bazı tabirciler de okşamak, okşanılanın okşayandan hayır ve fayda görmesine işarettir, demişlerdir.

Seyyid Süleyman :
Rüyasında karısını okşayıp zevk alanın, ona sevgisi artar. Aksi ise aralarında düşmanlık olmasına işaret eder. Yabancı bir kadını okşayan, mekruh (çirkin yasak) bir iş yapar. Birini okşadığını gören, onu tecrübe eder. Sevdiği bir adamı okşayan, sevinir.

MollaCami Tabiri :
Kendine helal olmayan bir kadını okşadığını gören kimse kötü bir iş yapar. Sevdiği bir adamı okşadığını gören kimse sevince erişir.Bazı tabirciler de okşamak, okşanılanın okşayandan hayır ve fayda görmesine işarettir, demişlerdir.

Paylaşım için teşekkürler.