BİLGİ MUHARREMİN BİRİ İLE ONU ARASINDAKİ NAMAZ

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
MUHARREMİN BİRİ İLE ONU ARASINDAKİ NAMAZ

Muharrem ayının 1'i ile 10'u arasında bir defa olmak üzere, 2 rek'atte bir selâm vererek 6 rek'at namaz kılınır.

Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir.

Namaza şöyle niyet edilir:

“Niyet eyledim Yâ Rabbi senin rızâ-yı şerîfin için namaza. Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veya herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise bu hakkın ödenmesi için.” Allâhü Ekber...

1. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü'l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf.

2. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1O İhlâs-ı Şerîf.

3. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Elhâkümü't-tekâsür, 11 İh-lâs-ı Şerif.

4. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1O İhlâs-ı Şerîf.

5. rek'atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe'l-kâfirûn, 11 İhlâs-ı Şerîf.

6. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1O İhlâs-ı Şerîf okunur.

Namazdan sonra duâ edilir. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

ŞEYTAN’IN ŞERRİNDEN KİM KURTULUR?

İsrâiloğullarından âbid bir zât yetmiş yıllık ömrünü haftada bir defa iftâr ederek oruçla geçirmişti. Bu âbid, Allâhü Teâlâ'dan şeytânların insanları nasıl dalâlete düşürdüğünü göstermesini niyaz etmişti.

Aradan uzun zaman geçtiği hâlde dileği yerine gelmeyince, kendi kendine: “Her hâlde Allâh'a karşı işlediğim kusurlarımı öğrenmem, hakkımda daha hayırlı olur.” deyince, Allâhü Teâlâ'nın gönderdiği melek kendisine:

“Allâhü Teâlâ sana: ‘Şu sözün, geçmişteki ibâdetlerinden benim için daha sevimlidir.' buyuruyor” dedi. Allâhü Teâlâ onun gözünden perdeyi kaldırıp “Şeytanların insanları nasıl dalâlete düşürdüğünü gör.” dedi. Adam, şeytanların yeryüzünü istilâ ettiklerini, insanları sineklerin hücûmuna uğramış gibi sardıklarını görünce:

“Yâ Rabbi! Bunların şerrinden kim kurtulabilir?” dedi. Allâhü Teâlâ: “Şeytanların şerrinden, şüpheli şeylerden kaçınan, (insanlara) yumuşak davranan ve alçak gönüllü olan kimseler kurtulur.” buyurdu. (İhyâu Ulûmiddîn)

Üst Alt