Ma'rufu emredip, münkerden nehyetmek ve Hakk'ı tavsiye

*NiSaN*

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Katılım
6 Şub 2010
Mesajlar
11,833
Tepkime puanı
1,368
Puanları
166
Konum
Manisa/Akhisar
Web sitesi
www.nisanforum.com
Ma'rufu Emredip, Münkerden Nehyetmek ve Hakk'ı TavsiyeKur'an Kerim: "Hakkı ve sabrı tavsiye" ile toplumun islahı için yapılacak çalışmayı, aynı şekilde ma'rufu emredip münkerden nehyetmek kavramı ile de açıklamıştır.

Hatta bu çalışmayı, iman ve amel-i salihten sonra toplumların kurtuluş vesilesinden sayılmıştır.

Allâh Teâlâ şöyle buyuruyor: "Asra yemin ederim ki insan gerçekten ziyan içindedir. Bundan ancak iman edip iyi amelleri işleyenler, birbirlerine hakkı tavsiye edenler ve sabr-ı tavsiye edenler müstesnadır. (Asır: 1-3)

"Hâk" kelimesi bütün bağlarıyla İslam'ı kapsar. "Sabır" ise İslâm sebati ifade eder. Hakkı ve sabrı tavsiye etme ifadesi ise İslam'a bağlı kalınıp, manevi çizgiden sapmadan hakkı ve sabrı tavsiye etmekten ibarettir. Fesadın yayılmaması için ümmetin manevi çizgide sebat edip, bu savunmayı daima canlı ve diri tutması gerekir. Böyle olunca fesat ortaya çıksa da ümmet içinde yaygınlaşmaz, durum gerginleşmez, cehalet hakimiyet altına alınamayacak boyutlara ulaşır. Halbuki İslâm, toplum içinde iyiliğin gelişmesini, şerrin zayıflayıp tamamen yok olmasını ister. Bu görevi de ben müslümanım diyen insanlar yapacaktır ki insanlık huzura kavuşsun.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

HANIMAĞA

ADMİN
Yönetici
Nisan Forum
Katılım
13 May 2012
Mesajlar
43,064
Tepkime puanı
9,128
Puanları
113
GÜNCELLENDİ
 
Üst