BİLGİ KIZ VE ERKEK EVLAT SEVGİDE MÜSÂVÎDİR

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
KIZ VE ERKEK EVLAT SEVGİDE MÜSÂVÎDİR

Anne-babalar sevgi ve şefkatte erkek ile kız, büyük ile küçük çocuğu bir tutmalıdır.
Kız evladı doğduğunda erkek evladı doğduğundaki gibi sevinmelidir. Zîrâ Şûrâ Sûresi’nin 49. âyet-i kerîmesinde (meâlen) “Bütün göklerin ve yerin mülkü Allâh’ındır, dilediğini yaratır, dilediği kuluna kız ve dilediği kuluna erkek evlat ihsân eyler.” buyurulmuştur.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) Hazretleri: “Sakın kız evlatlardan yüz çevirmeyin! Zîrâ, ben de kız babasıyım.” buyurmuşlardır. Diğer bir hadîs-i şerîfte: “Allâhü Teâlâ kız çocukları olan babaya, hiç umulmadığı kadar rızık verir ve yaptığı her bir işte onu doğru yola sevk eder.” buyurmuştur.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem): “Cenâb-ı Hak ve Feyyâz-ı Mutlak’tan beni zahmetsiz evlat ile rızıklandırmasını talep ettim. Beni kız evlat ile rızıklandırdı.” buyurmuştur. Kız evlâdı sevmemek, câhillerin çirkin bir âdetidir. Ümmet-i Muhammed’den olanlara, bu hâl yakışmaz. Zîrâ doğan ilk çocuğu kız olan kimsenin hâli mesûd, sözleri ve yaptıkları övülmeye lâyık olur. Peygamber Efendimizin (sallallâhü aleyhi ve sellem) doğan ilk evlâdının kız

Üst Alt