Kim Dost Kim Düşman?

HANIMAĞA

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Kim Dost Kim Düşman?

jgj0l1llu57.jpg

Kendini açık açık belli eden düşman en iyi düşmandır. Çünkü ona karşı kendini korumak ve önlem almak çok kolaydır. Fakat dostumuz gibi görünen düşmanlar vardır ya, hani bildiğimiz sinsirella türünden olan hatta körükleyici olan düşmanlar…

Bu tip düşmanların hileleriyle uğraşmak çok güçtür. Bizler hayatımızın her safhasında bu düşmanlar ile karşılaşmış mücadelede zorluk çekmişizdir. Bir dost, dostunun sıkıntıda olduğunu görünce hiçbir şey olmamış gibi davranmaz. Dostunun sıkıntıda olduğunu bilen eğlenceye bile gitmez.

Dost, dostunun ayıbını yüzüne açık şekilde tatlı bir dille söyler. Başına gelebilecek tuzaklar için önceden uyarır. Dostun yanlış gidişatına iyi gidiyorsun demez. Başarısızlığı ile dalga geçmez. Ekmeğini yediği için iyiliği unutmaz. Başkasına karşı seni korur, senin incinmeni asla istemez. Herhangi bir konuda da iyilik yapıp başkasına ona iyilik yapmıştım da demez ve iyilik yapıp da iyiliğe karşılık ver dersen, yüzüne vurursan şiddetli hırçın cazgır davranırsan ne olur biliyor musun senden füze hızıyla uzaklaşır. Dostuna doğru olanı yap.

Zarar görsen bile dostumdur boş ver o idare eder diye önemsememezlik etme. İlişkilerinde laf taşımak, laf sokmak, bire beş katmak ve dedikodu yapmak dostluğu bozar. Düşman, iltifatlar ve ikna kabiliyeti ile sana bal içinde zehir sunar. Düşmanın en büyüğü eski dostlardan çıkar. Çünkü senin neye üzüleceğini, nasıl yaralanacağını çok iyi bilir ve kalbini fesatlık için meşgul eder. Düşmanla savaş ama ahlakına namusuna yalan yere asla söz etme. Namussuz, şerefsiz şeklindeki kelimeler çok tehlikeli asla bu şekilde iftira atma. Olur ya bir gün barışırsan yüzüne nasıl bakacaksın?

Düşmanla savaş halindeyken kork ama barış halindeyken daha da kork! Bu zamanda kimin dost kimin düşman olduğunu anlamakta çok zor. Müneccim değiliz, falcı da… :( En iyisi dostlarımıza bile mesafe koyalım ki sınırları koruyalım daha sonra fazla üzülmeyelim ne dersiniz arkadaşlar? Sen gülerken yanındakiler de güler. Ağlarken seninle ağlayan var mı? Onun için öyle bir ağaca yaslanalım ki Asla yıkılmasın.

Öyle dostlar edinelim ki bizi asla bırakmasınlar. BULMAK ZOR AMA BULMAK DiLEĞİYLE. Sevgiler...

Aynur AKAL
Önce Vatan Gazetesi

Dost görünüp düşman olanlara yuh

Şu garip dünyada çok şeyler gördüm
Ne kırıldım kimseye ne küsü tuttum

Dostum dediklerimden çok kazık yedim
Kimini dost kimini kardeşim bildim
Ayıktım yenice kendime geldim

Kardeşimsin abim diyerek gelir
Arar senin düşük tarafın bulur
Darbeler atmaya siperler alır

Zaman çok değişmiş belli olmaz insan
Yediği yemeği biliyor hayvan
Vurursa darbeyi değişir dünyan

İnsanlar çok namert iki yüzlü kahbe
Yalakalık yaparak çıkarlar tahta
Beraber olunca kardeş hem softa

Ali dir veli dir Hasan Hüseyin
İsmi lazım değil insan dır deyin
İki yüzlü kahbeye ben ne söyleyim

Hüseyin'im derki yüze gülene
Canım kurban insan olup gelene
İyiliği yap insan gibi bilene

Hüseyin Parlakdemir

''**DOST YÜZLÜ DÜŞMANLAR, İNSANI KÖTÜLÜĞE SEVK EDEN KOYUN BAŞLI KURTLARDIR**''

DOSTA DÜŞMANA KARŞI SÖZLER

Dostunla öyle yaşa ki düşman olunca arkandan konuşmasın. Düşmanınla öyle yaşa ki dost olunca yüzün kızarmasın. Kıskançlık ifrata varmazsa faydalıdır yaşama hevesimizi çoğaltır ve rakiplerimiz dostlarımızdan fazla işe yararlar. Onları iyi seçmek lazımdır. Ben zeki bir düşmanı ahmak bir dosta tercih ederim. - Peyami Safa

Yalnız kendi menfaatini gözeten dosta gönül bağlama. Fayda görmezse sana düşman olur ondan vazgeç. - Kutadgu Bilig/ Yusuf Has Hacib

Yalanın dostu gerçeğin de düşmanı çoktur. - De Girardin

Kim kazanmazsa bu dünyada bir ekmek parası dostunun yüz karası düşmanının maskarası. - Mehmet Akif Ersoy

Bir sürü dostunun içinde elbet düşmanların olacak ama unutma ki onca düşmanın içinde belki seni dostun vuracak. - Maksim Gorki

Düşmanından çok dostundan sakın! Çünkü dostluk biterse; sana nasıl zarar verebileceğini en iyi dostun bilir. - Bob Marley

Aşk bakmakla güzelleşir konuşmakla zenginleşir dokunmakla bozulur. Bir düşmanı bağışlamak bir dostu bağışlamaktan daha kolaydır.

İkiyüzlü dostun olacağına delikanlı düşmanın olsun. Hiç olmazsa dostun gibi sırtından değil delikanlı gibi alnından vurur.

Büyük devletlerin dostları ve düşmanları olmaz. Onların sadece çıkar ilişkileri vardır. -W. Churchill

Cahil dosttan ziyade akıllı düşmana güven. - Hz. Ali (r.a.)

Sonunda hatırlayacağımız şey düşmanlarımızın sözleri değil dostlarımızın sessizliği olacaktır. - Martin Luther King

Açık düşman kapalı dosttan iyidir. - Eyyüb Sabri Osmanoğlu

Her elimi sıkanla dost olmadığım gibi; her canımı sıkanla da düşman olmam.

Hiç kimseyle fazla dost olma ileride düşman olabilirsin kimseye fazla düşman olma ileride dost olabilirsin.

Bir damla deyip geçme. Yeri gelir ayırır dostu düşmandan. Yeri gelir taşırır suyu bardaktan.

Cahil insan kendinin bile düşmanı iken başkasına dost olması nasıl beklenir. - Thomas Alva Edison

Düşman kelimesinin anlamını dost sıfatını taşıyanlardan öğrendim. Ne kötülüğü düşman elinden ne iyiliği dosttan bil. Dostlar gerçekleri düşman işine geleni deli ağzına geleni aşık içinden geçeni söyler. - Özdemir Asaf

Düşmanının bilmesini istemediğin şeyi dostuna söyleme. - Arthur Schopenhauer

Dostlarınla öyle yaşa ki düşman olduğunda hakkında söyleyecek sözleri olmasın. Düşmanlarınla öyle yaşa ki dost olduğunda yüzün kızarmasın.

Gerçeğin en büyük dostu zaman en büyük düşmanı tarafgirlik ve en sadık arkadaşı da alçakgönüllülüktür. - C. C. Cotton

Düşmanın derisini yumuşaklıkla yüzebilirsin. Sertlik gösterdin mi dostun bile sana düşman olur. - Sadi

Bir düşmanı affetmek bir dostu affetmekten daha kolaydır. - Dorothe Deluzy

Zamanın kime dost kime düşman olacağı bilinmez. - William Shakespeare

Yarabbi ben düşmanlarımı yenmeğe kadirim. Sen beni dostlarımdan koru. Bir düşman çok bin dost azdır. Kendi ahlakını düşmanından dinle; dostun gözünde her yaptığın iyidir.
Düşman isterseniz arkadaşınızı geçmeye çalışın dost isterseniz arkadaşlarınızın sizi geçmesine izin verin. - La Rochefoucauld

Düşmanınız yoksa dost bakımından da aynı durumda olmalısınız. - E. Hubbard

Eğer ararsak kendimize kolayca düşman bulabiliriz ama ne kadar ararsak dost bulmak kolay değil. - Hz.Ali (r.a.)

En doğrusu dosta düşmana iyilik etmen; İyilik seven kötülük edemez zaten. Dostuna kötülük ettin mi düşmanın olur. Düşmanınsa dostun olur iyilik edersen. Bütün düşmanlıkların aslı kötü kimseler ile dostluk etmek ve onlara iyilik yapmaktır. - İmam Şafii

Bir tane bile düşmana ihtiyaç duymayın bu devirde. Sırtınızdan vuracak onca dostlarınız varken. Açık kalpli mert düşman içinden pazarlıklı dosttan iyidir. - Hz. Ali (r.a.)

Dünya malı elde iken hep düşmanlar dost olur. Elde bir şey kalmayınca dost bile düşman olur Dostu olmayanın düşmanı da olmaz. - Tennyson

Akılsız dost düşmandır. - Muhammed Celaleddin-i Rumi (Mevlana)

Dostun kinayeli sözü düşman kurşunundan acıdır. - Eyyüp Sabri Osmanoğlu

Kimin düşman kimin dost olduğunu bize kalbimiz söyler, kimi kendimizden uzak tutmamızı, kimi yanımızdan ayırmayacağımızı bize kalbimiz söyler, ama korku ve şüphelerimiz kalbimizin sesini bastırır, duymamızı engeller.

Bize dost görünen birçok kişi gerçekte dost değildir, bize düşman görünen birçok kişi de gerçekte düşman değildir. - Montaigne

Yaptıklarıyla küçülenler, laflarıyla büyüdüklerini sanmasınlar. Allah düşmanın bile karakterlisini nasip etsin. Kahpesi hiç çekilmiyor!

Dosta karşı alçak gönüllü, düşmana karşı tedbirli, halka karşı da güler yüzlü ol. Zincir soğuk, zindan yaş. Belki biraz üşürüz. Hele başım zindandan çıksın da görüşürüz!

Ben dostlarımı hiç satmadım. Çünkü ya beş para etmez çıktılar ya da paha biçilmez.

Bilemezsin kim dost kim düşman. Bazen tuttuğun eldir seni arkandan vuran. Herkesin dostu onun aklıdır; düşmanı ise cehaletidir. - İmam Ali Rıza

Bazen öyle kişiler tanıdım ki düşmanımın daha mert olduğunu bile düşündüm. Allah'ım dostuma da düşmanıma da benim için ne istiyorsa benden önce onlara nasip et.

İt kimin çanağını yalarsa onun borusunu öttürür. Kurt aç kalır ama asla köpekleşmez.

Düşmanımız artmış demek ki zamanında değersizlere çok iyi dost olmuşuz.

Benimle ya dost olun ya da düşman. Ama asla dost görünümlü yavşak olmayın.

Bilemezsin kim dost kim düşman. Bazen tuttuğun eldir seni arkandan vuran.

Canımı yakacak kadar cesareti olanın, sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı.

Düşmana inat bir gün daha fazla yaşayacaksın. Hakkımda konuşmadan önce hakkınızda bildiklerimi hatırlayın.

Dil kurşun olunca, ilk önce yüreğe saplanır. Dost düşman olunca ilk önce geçmiş hesaplanır.

Sen benim adımı bile anamazsın. Bırak dost kalmayı sen benim düşmanım bile olamazsın.

Düşmanların mı var? Ne hoş. Bu hayatta bazı konularda karakterli bir duruş sergilemişsin demektir.

Sen benim dostum olacağına adam gibi düşmanınım demesini bilemeyecek kadar yüreksizmişsin.

Benim çıkarsız yaşantım sizin menfaat terazinizi bozar.

Akıllı olun! Beni düşmanımın kötülüğü değil, dostumun sinsiliği korkutur. - Hz. Hamza

Bu dünyada en iyi ben yenilirim. Dosta, düşmana, aşka. - Turgut Uyar

İnsanlık bende kalsın diye diye, çevremde hayvanat bahçesi oluşturmuşum. Herkesi adam yerine koymayın. Bazıları alışkın değildir, yerini yadırgar!

İçinde Dost Kelimesi Geçen Atasözleri
⇒ Karga ile dost olanın yeri çöplüktür.
⇒ Dost içten ağlar, dıştan güler. Düşman ise dıştan ağlar, içten güler.
⇒ İyilerle dost ol, kötülerden emin olursun.
⇒ Dost, acı söyler fakat doğru söyler.
⇒ Düşenin dostu olmaz.
⇒ Ağaç yaprağıyla, insan dostuyla güzeldir.
⇒ Dostun attığı taş baş yarmaz.
⇒ Dost yüzünden, düşman gözünden bellidir.
⇒ Sevip dostuna, boşanıp kocana varma.
⇒ Dost ile ye, iç, alışveriş etme.
⇒ Yalnız taş duvar olmaz.
⇒ Hayırlı dost, hayırsız hısımdan yeğdir.
⇒ Dostluk başka, alış veriş başkadır.
⇒ Dost dediğinin gölgesinde suç işlenir.
⇒ Ananın dostu damattır, babanın dostu evlattır.
⇒ Dost sanma şanlı vaktinde dost olanı, dost bil gamlı vaktinde elinden tutanı.
⇒ Dostun attığı gül onulmaz yara açar.
⇒ Dost dostun ayıbını yüzüne söyler.
⇒ Ararsan dost ara, düşman ayağının dibindedir.
⇒ Dost kazan dost; düşman anadan da doğar.
⇒ Seyrek git sen dostuna, kalksın ayak üstüne.
⇒ Düğün aşıyla dost ağırlanmaz.
⇒ Hayırsız dost gereksiz posttur.
⇒ Dost başa bakar, düşman ayağa.
⇒ Belli düşman, gizli dosttan yeğdir (iyidir).
⇒ Dost, alışverişte belli olur.
⇒ Her şeyin yenisi, dostun eskisi makbuldür (güzeldir).
⇒ Kara gün dostu az olur.
⇒ Eski dost, kara gün bineği.
⇒ Mert düşman, kötü huylu bir dosttan daha iyidir.
⇒ Her yüzüne güleni dost sanma.
⇒ Bin altının olmaktansa bir dostun olsun.
⇒ Dost dostun eğerlenmiş atıdır.
⇒ Aptalın dostluğu köy görününceye kadardır.
⇒ Söyleme sırrını dostuna, dostunun dostu vardır, o da söyler dostuna.
⇒ Dostunuzu sık sık ziyaret ediniz. Çünkü üzerinde yürünmeyen yollar, diken ve çalılıklarla kaplanır.
⇒ Bir dost ancak kırk yılda kazanılır.
⇒ Boğazı büyük olanın dostu olmaz.
⇒ Dostun bin ise azdır, düşmanın bir ise çoktur.
⇒ Dostu methedecek isen, yerecek yerini koy.
⇒ Herkesle dost olanın dostu olmaz.
⇒ Fakir dost, çabuk unutulur.
⇒ Dostluk para ile alınıp satılmaz.

İçinde Dost Kelimesi Geçen Deyimler
⇒ İyi gün dostu olmak.
⇒ Dost tutmak.
⇒ Dost canlısı.
⇒ Dostlar başına.
⇒ Dostlar alışverişte görsün (diye)
⇒ Dostlar şehit, biz gazi.
⇒ Düğün pilavıyla dost ağırlamak.
⇒ Dostluk etmek.

emeğine sağlık Hanımağa, paylaşım için teşekkürler...

Emeğine sağlık ağamm paylaşım için teşekkürler

Emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkür ederiz..

Üst Alt