Gitarda Akorlara Basma

[email protected]

TEKNİK ADMİN
Yönetici
Nisan Forum
Katılım
4 Şub 2010
Mesajlar
63,297
Tepkime puanı
15,671
Puanları
300
Konum
Kocaeli


Birçok insan gitar çalmayı seçer çünkü "havalı" bir enstrüman izlenimi vardır ve çalmak kolay gibi görünür. Eğer gerçekten gitar öğreniyorsanız, bunlara aldanmayın. Gitar, diğer enstrümanlar gibi ustalaşması yıllar alan bir enstrümandır. Günümüzde birçok rock yıldızı, standart akorları oluşturmada oldukça basit bir yöntem olan bare akorları son çare olarak kullanıyor. Fakat hala bare akorları kullanan bazı ünlü sanatçılar var ve bu yazı size bare akorları kullanmanızda yardımcı olacak.

Bu dersimizde sizlere resimli olarak bareli akorları nasıl basabileceğinizi anlatacağız. Sıra sıra anlatacağımız için lütfen tüm bilgileri atlamadan okuyunuz.Sadece orta, yüzük ve serçe parmağınızı kullanarak E akoru basmayla başlayalım. Başta biraz garip hissettirebilir. Bu akoru düzgünce basmaya başlayınca, bir sonraki adıma geçin.İşaret parmağınızı üçüncü perdede altı telin de üzerine yerleştirin. Telleri kapatın. İşte buna “bare basmak” denir.Orta parmağınızı dördüncü perdede üçüncü tele yerleştirin.Serçe parmağınızı beşinci perdede dördüncü tele yerleştirin.Yüzük parmağınızı beşinci perdede beşinci tele yerleştirin. Yaptığınız şey bir "E Bare". "E" akoru ile aynı notalara sahip.Çalmaya başlayın ve her bir telin düzgünce duyulduğundan emin olun. Bu bir bare formatında G akoru.Parmaklarınızı aynı şekilde tutarak, işaret parmağınızı beşinci perdeye kadar kaydırın. Bu da bir A akoru. Bu şekli tuttuğunuz sürece, akor altıncı teldeki notaya denk gelecektir. Başta G idi şimdiyse A. Eğer işaret parmağınızı yedinci perdeye taşısaydınız B akoru olurdu.Birçok bare akor formu bulunmaktadır. Bir başka basit formu da "A bare"dir. Bunun için de üçüncü perdeye geçin (ya da herhangi bir perdeye, nasıl olsa artık bare akor mantığını biliyorsunuz). Burada işaret parmağınızı üçüncü, dördüncü ve beşinci tellere bare parmağından iki perde uzağa ses deliğine yakın tarafa yerleştirin. Sadece bu telleri kapatın. Ve bu da bir C akoru.

Tüyolar

  • Bol bol alıştırma yapın. Başta parmaklarınızın bunu yapması oldukça zor olacaktır, özellikle önceden bir gitar deneyiminiz olmadıysa. Ama zamanla bunu düşünmeden yapmaya başlayacaksınız.
  • Eğer yeni başlıyorsanız, parmaklarınız oldukça güçsüz olacaktır. Ama korkmayın, bu herkese olur. Her alıştırmada bare akorları basmaya çalışın ve en sonunda doğru sesi elde edeceksiniz. Ve bu sesi elde ettiğinizde de akorları kısa bir sürede mükemmel olarak çalmaya başlayacaksınızdır.
  • Eğer orta parmağınızı kaldırırsanız minör akor elde etmiş olursunuz. Eğer orta parmağınızı bir perde yukarı taşırsanız da askıda bir akor (suspended chord) elde etmiş olursunuz.
  • Üst perdelerde daha fazla basınç olacağından, B gibi beş telli barelerle veya daha aşağıdaki perdelerde (ör: 2 veya daha alt perdeler) çalışmaya başlayın.
  • Denemeyi bırakmayın.
  • Ne kadar çok alıştırma yaparsanız, akoru öğrenmeniz o kadar kolay ve hızlı olacaktır.
  • Biz bare akorları 5 veya 6 teli çalmak için kullanırız. Başlangıç için bare olmadan çalışın ve böylece kalan parmaklarınız (işaret parmağı dışındakiler) yerlerine alışacaktır. Birkaç alıştırma sonrasında işaret parmağınızı da yerleştirin. İşaret parmağı olmadığı zaman sadece beş tele vurun.
  • Sakın vazgeçmeyin.
 
Son düzenleme:

[email protected]

TEKNİK ADMİN
Yönetici
Nisan Forum
Katılım
4 Şub 2010
Mesajlar
63,297
Tepkime puanı
15,671
Puanları
300
Konum
Kocaeli
KONU GÜNCELLENDİ...
 

Benzer konular


Üst