BİLGİ GÜNAHIN ZARARLARI

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
GÜNAHIN ZARARLARI

Bir kul küçük bile olsa bir günah işlediği zaman onu küçük görmemelidir. Zîrâ bir günahta on zarar vardır:

1- Her zaman kendisini gören, her hâlini bilen ve yaratıcısı olan Allâhü Teâlâ'yı gadablandırmış olur.

2- Allâhü Teâlâ'nın ve müminlerin düşmanı, yaratılmışların en buğzedileni olan Şeytan'ı sevindirmiş olur.

3- En güzel yurt olan cennetten uzaklaşmış olur.

4- En kötü yurt olan cehenneme yaklaşmış olur.

5- En çok sevdiğine (yani kendisine) eziyet etmiş olur.

6- Allâhü Teâlâ'nın tertemiz olarak yarattığı nefsini (kendisini) kirletmiş olur.

7- Kendisini muhafaza etmekle vazifeli hafaza meleklerine eziyet etmiş olur.

8- Peygamber Efendimizi (s.a.v.) üzmüş olur.

9- Yer, gök, gece ve gündüz aleyhine şâhitlik eder.

10- İnsanlara ve diğer bütün mahlûkâta hıyânet etmiş olur. Zîrâ şâhitliği kabul olunmayacağından hak iddia eden birinin lehine yapacağı şâhitlik kabul olunmaz ve o kimse bu yüzden hakkından mahrum kalır.

Diğer mahlûkâta hıyâneti şudur ki, işlediği günahtan dolayı yağmurlar azalır, bereket kalkar.

Bunlardan dolayı -küçük bile olsa- günahlardan sakınmalıdır. (Şerhu Şir'atü'l-lslam)

SADECE KENDİNİ DÜŞÜNMEMELİDİR

Evliyâullâhın meşhurlarından Seriyyü's-Sekatî (kuddise sirruh) (vefatı h. 253) “Bir defa söylediğim ‘Elhamdülillah’ kelimesinden dolayı otuz senedir istiğfar ediyorum.” dedi.

“Bu nasıl olur?” denilince şöyle dedi:

“Bir gün Bağdad'da yangın çıkmıştı. Yolda birisiyle karşılaştım. Bana, ‘Senin evin yangında zarar görmedi’ dedi. Ben de bunun üzerine ‘Elhamdülillah' dedim. İşte otuz senedir bu söylediğimden dolayı pişmanlık duyuyor ve tevbe ediyorum. Zîrâ ben Müslümanların başına gelen bir sıkıntıda yalnız kendi nefsim için hayır temenni etmiş oldum.” (Risale-i Kuşeyriyye)

Emeklerin için teşekkürler Mine...

Emeğinize sağlık...

Üst Alt