Anlamlı Sözler Etkilli Sözller-3

EFSANE GENC

Active Member
Nisan Forum Üyesi
ETKİLLİ SÖZLER-3
201 "Aşağı tükürsem sakalım, yukarı tükürsem bıyığım." Fransız Atasözü
202 "Demir tavında iken (sıcakken) dövülür." Fransız Atasözü
203 "Selamet ül-insan fi hıfz il-lisan. (İnsanın selameti dilini tutmasıdır.)" Hz. Muhammed (s.a.v.)
204 "El-aceletü min eş-şeytan. (Acele işe şeytan karışır.)" Hz. Muhammed (s.a.v.)
205 "Hayr el-umur evsatuha. (Her şeyin iyisi ortada olandır, itidal)" Hz. Muhammed (s.a.v.)
206 "El-intizar eşeddü minen-nar. (Beklemek ateşten beterdir.) Hz. Muhammed (s.a.v.)
207 "Adaletsizliği işleyen, çekenden daha sefildir." Eflâtun
208 "Haklı olduğunuza inanıyorsanız, sakin olmayı başarabilirsiniz." Bud Holiday
209 "Ceza kaldırılabilir; ama suç insanın içinde sonsuza kadar yaşar." Ovidius
210 "Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan.." Pir Sultan Abdal
211 "Güzellik giyinenlerin süslüğü ile oluşmaz; bilgi ve terbiye ile güzel olunur.." Hz. Ali (r.a.)
212 "Aslanların gencine sataş da, yaşlısına yaklaşma." W.Shakespeare
213 "Gençlerin gençlerle, yazın yazla, dökülen yaprakların dökülen yapraklarla olması gerek." John Gaisworty
214 "Yaşamak bir şölendir. Bu şölene çağrılan kimseler pek çoksa da, masaya oturmayı başaranlar pek azdır." Darwin
215 "Pek az insan başkalarının deneylerinden yararlanmayı bilecek kadar akıllıdır." Voltaire
216 "Selamet, muhalefeti ve ilmin, ayrılmayı gerektirdiği şeye girmeyi terketmek suretiyle selameti arayanın arkadaşıdır..." Cüneyd-i Bağdadi
217 "Kerem, dünyayı ona muhtac olana vermen ve kendisine muhtac olduğun Allah’a yönelmendir.." Ebu Hafs
218 "Verdiğini hatırlayan ve kalbinden geçiren kimse seha (cömertlik) ismine layık değildir.." Hz. Muhammed (s.a.v.)
219 "Arz, Adem oğluna der ki; Sen benimle bizim aramıza bir örtü koyuyorsun, halbuki sen yarın benim karnıma gireceksin.." Hz. Muhammed (s.a.v.)
220 "Allah, sana göğe bakmaktan, kendisine işaret edilmekten daha yakındır.." Serrac
221 "Mü’min’in ferasetinden sakının, çünkü o Allah’ın nuruyla bakar.." Hz. Muhammed (s.a.v.)
222 "Tasavvuf, Hakk’ın seni senden öldürmesi ve seni kendisiyle diriltmesidir.." Cüneyd-i Bağdadi
223 "Aklın saf dışı edildiği yerde, zekânın ürünleri yenir; ama meyve zehirleyici de olabilir!." Ahmed Hulûsi
224 "Tedavi için başvurduğumuz çarelerin en iyisi kan aldırmaktır.." Hz. Muhammed (s.a.v.)
225 "Sen Halktan gerçeği gizledin, onlar seni şeref mevkiine oturttular. Ben ise onlara gerçeği söyledim, beni taşladılar. Cüneyd-i Bağdadi
226 "Herkes ne için yaratılmışsa o, kendisine kolaylaştırılacaktır.." Hz. Muhammed (s.a.v.)
227 "Var veya yok, nefyedilen veya baki olan benim,Hissedilen, vehmedilen, yılan ve efsuncu benim...Benim bağlanan ve çözülen, içilen, hem de saki,Hazine, fakir de benim, hallakım, halkım da benim..." Abdûlkerim Ceyli
228 "Şüphe, doğruyu bulduran bir duygudur.." Ahmet F.Yüksel
229 "Bir hatayı iki defa tekrarlamayan, en mükemmel insandır.." Albert Einstein
230 "Şerrin hayrı, şer olduğunun anlaşılmasıdır." Ahmet F.Yüksel
231 "Cehennem yolunun taşları iyi niyetle örülmüştür." Ahmed Hulûsi
232 "Peşin hükümlülüğün samimiyet kavramında asla yeri olmaz." Ahmet F.Yüksel
233 "Biri sana sırtını çevirirse üzülme, böylece dostunla düşmanını ayırt etmiş olursun.." Hz. Ali (r.a.)
234 "Egoistlerin en iyi tarafı sürekli kendilerinden bahsettiklerinden gıybet yapmamalarıdır." Lucille S. Harper
235 "Tecrübelerimizle biliyoruz ki kimse tecrübelerden ders almıyor." George Bernard Shaw
236 "Yoldaşı asil düsünceler olan asla yalnız değildir." Philip Sidney
237 "Okunacak en büyük kitap insandır.." Haci Bektaşı Veli
238 "Bekleyebilen için herşey iyi sonuç verir." Tolstoy
239 "Batıni müşahade, zahirdeki değerlendrmeyle netleşir." Ahmet F.Yüksel
240 "Hile yapanın başarısı, asla süre gitmez.." Ahmed Hulûsi
241 "İnsanlara baş olup, hükmetme duygusu “emmare” nin dışa vurmasından başka bir şey değildir!." Ahmed Hulûsi
242 "Sarhoşlarda tadıp şarap bir hoş surete büründü,Sarhoşlarda ayan oldu, göründü perdelerinden...” Abdûlkerim Ceyli
243 "İnsan ne kadar az düşünürse o kadar çok konuşur.." Montesquieu
244 "Bir peşin hükmü yok etmek, bir atomu parçalamaktan daha zordur.." Albert Einstein
245 "Herkes insanlığı değiştirmeyi düşünür, ama hiç kimse önce kendini değiştirmeyi düşünmez.." Tolstoy
246 "İnsan, sevdiği kimse ile beraberdir.." Hz. Muhammed (s.a.v.)
247 "Arar idim Allah'ı buldum.. Buldum da ne oldu?.." Yunus Emre
248 "Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır.." Hz. Muhammed (s.a.v.)
249 "Bilinenin ispatı gerekmez.." Ahmet F.Yüksel
250 "Duygular ön planda ise yaşam gerilerdedir." Ahmet F.Yüksel
251 "İnd-i Sânî'de, bütün mahlûk TEK bir NOKTADIR; Kâinâtın cümlesi bu, NOKTA da bir NÜKTEDİR!.." Ken'ân Rifâî
252 "Aşikârdır Zât-ı Hak, görmeyi bir dilesen!..
'BEN'liğidir var olan, adını silebilsen!..
Düşünürsün ki varsın, oysa bu varsayımın...
Zât-ı Hak'tır varlığın, "NEFS"ini görebilsen!.." Ahmed Hulûsi
253 "Cömertlikte yardım etmede akar su gibi ol
Şefkat ve merhamette güneş gibi ol,
Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol..
Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol,
Tevazu ve alçakgönüllülükte toprak gibi ol,
Hoşgörülükte deniz gibi ol,
Ya olduğun gibi görün,
Ya göründüğün gibi ol...." Mevlânâ
254 "Zuhur, zuhura ve tecelliye perdedir." Ahmet F.Yüksel
255 "Ayakkabılarım olmadığı için üzülürdüm, ta ki sokakta ayakları olmayan adamı görene kadar" Balzac
256 "Samimi olmayı vaadedebilirim; tarafsız olmayı asla." Goethe
257 "Sormaz ki bilsin sorsa bilirdi, bilmez ki sorsun bilse sorardı." Şiraz'lı Sâdi
258 "Yenileceğinden korkan, daima yenilir." Yıldırım Beyazıt
259 "Tohum ek, vermezse toprak utansın." Necip Fazıl
260 "Felaket kabarık dost sayısını sıfıra indirir." W.Shakespeare
261 "Felaketin bir iyliği varsa, hakiki dostlarımızı tanıtmasıdır." Balzac
262 "Büyük beyinler fikirleri, orta beyinler olayları, küçük beyinler ise kişileri konuşur." Hyman Rickover
263 "Öyle horozlar vardır ki, öttükleri zaman güneşin doğduğunu sanırlar." H. Dunant
264 "Zaman paraya benzer, lüzümsuz yere sarfedilmedikçe daima yeter." Konfiçyüs
265 "Derin olan kuyu değil, kısa olan iptir." Konfiçyüs
266 "Sizden hiçbiriniz, nefsini hakir (küçük) yapmasın" Hz. Muhammed (s.a.v.)
267 "Kim Cuma günü selameti bulursa, diğer günlerde de bulur" Hz. Muhammed (s.a.v.)
268 "Yolculuk edin sıhhat bulursunuz" Hz. Muhammed (s.a.v.)
269 "Mekke kalma ve oturma yeri değildir. Hac ibadetini yerine getirdikten sonra Mekke de kalma süresi 3 gecedir" Hz. Muhammed (s.a.v.)
270 "Yolculuk azaptan bir parçadır" Hz. Muhammed (s.a.v.)
271 "Biriniz yolculuğa ait işini bitirince ailesinin yanına dönmeğe acele etsin" Hz. Muhammed (s.a.v.)
272 "Hac ve Umreye gidenler Allahın elçileridir" Hz. Muhammed (s.a.v.)
273 "Hac, zayıf olan her kişinin cihadıdır" Hz. Muhammed (s.a.v.)
274 "Sen babanın yerine hacca git. Hayrın arttıramazsan, şerrini de arttıramazsın" Hz. Muhammed (s.a.v.)
275 "Bana diğer Resûllerden farklı üç şey verildi;
1) Ganimetler bana helal kılındı
2) Bana şefaat etme yetkisi verildi
3) Nebiler bir kavme iken ben bütün insanlara nebi olarak baas olundum.. (gönderildim)" Hz. Muhammed (s.a.v.)
276 "Rüya Allah'tan, Hilm Şeytandandır" Hz. Muhammed (s.a.v.)
277 "Dünya uyuyanın rüyası gibidir" Hz. Muhammed (s.a.v.)
278 "Onu inkar edenin veya hafif görerek terk eyleyen kimsenin Allah iki yakasını bir araya getirmesin ve işlerini tamam etmesin" (Cuma namazı ile ilgili) Hz. Muhammed (s.a.v.)
279 "Tabi kendileri için Adil ve Zalim bir imam bulunupta, Cuma kılmak imkanı varsa, bilmiş olunuz ki, o kimsenin başka namazı yoktur." Hz. Muhammed (s.a.v.)
280 "İbrahim benim oğlumdur. O memede iken öldü. Onun iki tane süt annesi vardır. Süt müddetini cennete tamamlayacaktır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
281 "Onlar, o kimselerdir ki, görüldükleri zaman Allah zikredilir" Hz. Muhammed (s.a.v.)
282 "Allah'tan Firdevs Cennetini isteyin, O Rahmanın arşına dayanır, bütün ırmaklar ondan çıkar" Hz. Muhammed (s.a.v.)
283 "Beraat gecesinde, doğanlar, ölenler, rızıklar, hatta hacca gidenler belirlenir" Hz. Muhammed (s.a.v.)
284 "Siyah cehennem ehlinin boyasıdır" Hz. Muhammed (s.a.v.)
285 "Ahir zamanda sakalını siyaha boyayanlar çıkacaktır ki onlar cennet kokusu alamayacaklardır" Hz. Muhammed (s.a.v.)
286 "Gençlerin en hayırlısı kendini yaşlılara benzeten, ihtiyarların en şerlisi kendini gençlere benzetendir" Hz. Muhammed (s.a.v.)
287 "Hayatı komedi sayanlar son espiriyi iyi düşünsünler." Seneca
288 "Başkalarından üstün olmamız önemli değildir. Önemli olan; dünkü halimizden üstün olmamızdır." Seneca
289 "Eğer siz Newton'sanız başınıza düşen ELMA bir aksilik değildir." Zukianos
290 "Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz." Zukianos
291 "Bilirken susmak, bilmezken söylemek kadar kötüdür." Eflâtun
292 "En büyük zafer insanın kendine hakim olmasıdır." Eflâtun
293 "Öl ve ol! işte bunu bilmiyorsan zavallı bir misafirsin karanlık yeryüzünde." Goethe
294 "Söyleyecek sözü olmayan yüksek sesle konuşur." Konfiçyüs
295 "Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder." Gazâli
296 "Sakladığın bir sır senin esirindir. Açığa vurursan sen onun esiri olursun." Hz. Ali (r.a.)
297 "Sabır; yüzünü ekşitmeden acıyı yudumlamaktır." Cüneyd-i Bağdadi
298 "Ne kadar az bilirseniz o kadar şiddetle mudafa edersiniz." Berthard Russel
299 "Ey Allah'ım senin dininin gayretiyle ve senin hoşnutluğunu sağlamak için beni katletmek üzere toplanan kullarını afveyle! ve merhamet eyle!. Çünkü aşikardır ki, eğer bana ilham ettiğini onlara ilham etseydin, onlar yaptıklarını yapmayacaklardı; eğer sen onlardan gizlemiş olduğun şeyi benden gizlemiş olsaydın, ben bu elemlerle muzdarip olmayacaktım." Hallac-ı Mansur
300 "CÜCE dağa da çıksa CÜCE'dir. DEV kuyuya da girse DEV'dir..." Seneca

Emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkür ederiz..