Anlamlı Sözler Etkili Sözller-2

EFSANE GENC

Active Member
Nisan Forum Üyesi
ETKİLİ SÖZLLER-2

101 "Ümmetim için, nefislerine söyledikleri affedildi. Ağıza ve tatbik mevkiine konmadıkça." Hz. Muhammed (s.a.v.)
102 "Dört şey Arş’ı Azam altındaki hazineden imal edildi. Fatiha, Ayetel Kürsi, Amenerresulihi, İnna A’teyna." Hz. Muhammed (s.a.v.)
103 "Yerdekilere merhamet edin ki, gökteki merhamet etsin." Hz. Muhammed (s.a.v.)
104 "Müteşabih Ayetlere tabi olanları gördüğünüzde, işte onlar Allah’ın Kur’anda isimlendirdiği kimselerdir ki, onlardan uzak durur." Hz. Muhammed (s.a.v.)
105 "Allah bir kavme azab indirdiğinde, o azab onların içinde olan herkese isabet eder. Sonra amallerine göre baas olunurlar." Hz. Muhammed (s.a.v.)
106 "Hased ettiğinizde haddi aşmayın, zanda bulunduğunuzda onu tahkik etmeyin, bir şeyde size bir uğursuzluk hissi gelirse onu geçin ve ancak Allaha tevekkül edin." Hz. Muhammed (s.a.v.)
107 "Sahibinin ağzından lanet çıktığı zaman bakar, eğer yöneltildiği kimsede kendisine yol bulursa ona gider, aksi halde kendisinden çıktığı kimseye döner." Hz. Muhammed (s.a.v.)
108 "Kardeşinin davetine icabet et. Zira kardeşin için, sen iki durumda bulunursun. Ya o hayır üzeredir ve sen o davette hazır olmaya layıksın. Veya o şer üzerindedir ve sen onu ondan men eder ve hayırla emredersin." Hz. Muhammed (s.a.v.)
109 "Dünyada aptallık dışında günah yoktur." Oscar Wilde
110 "Allah bir kulunu severse, o kulun yalvarmasını işitmek için, kendisini ibtilaya maruz bırakır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
111 "Sual de bilgiden doğar, cevap da..." Mevlânâ
112 "Bir şeyin nedenini öğrenmeyi kral olmaya yeğlerim." Demokrit
113 "Nimete kavuşanların inkarından sakının." Hz. Muhammed (s.a.v.)
114 "Hiçbir nefis sahibi canlı yoktur ki, üzerinden yüz yıl geçsin." Hz. Muhammed (s.a.v.)
115 "Ancak durgun su yıldızları yansıtır." Çin Özdeyişi
116 "Kim, Allah’ın kullarının, kendisi için ayakta dikilmesine sevinirse, ateşten bir eve hazırlansın." Hz. Muhammed (s.a.v.)
117 "Bir şeyde uğursuzluk varsa, kadın’da, at’ta ve evde’dir." Hz. Muhammed (s.a.v.)
118 "Sizden birinizin ayakkabı bağı koptuğu zaman, bunu düzeltmedikçe, diğer ayakkabısıyla yürümesin." Hz. Muhammed (s.a.v.)
119 "Bana yalan isnad eden, ateşten bir yatağa kendini hazırlasın." Hz. Muhammed (s.a.v.)
120 "Bizle dünya, bizle başkaları, hatta bizle biz arasında ne kadar da çok hayal var." Michel Buton
121 "Taş avı öldürmez ve düşmanı helak etmez, ancak göz çıkarır ve diş kırar." Hz. Muhammed (s.a.v.)
122 "Uğursuzluk yorma, şirktir ve bizden hiçbir kimse yoktur ki bu şirkten ona bir şey yaklaşmış olmasın. Ancak tevekkül ile Allah onu giderir. Hz. Muhammed (s.a.v.)
123 "Ey hanımlar! Şeytan feryadından sakınınız. Gözden gelen yaş, Allah’tan ve merhamettendir. Elle olan ve dil ile olan şeytandadır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
124 "Siyah bayraklar zuhur ettiğinde, evveli fitne, ortası dalalet, sonu küfürdür." Hz. Muhammed (s.a.v.)
125 "Bize karşı silah taşıyan, bizden değildir." Hz. Muhammed (s.a.v.)
126 "Ey can, önce farenin şerrini defet sonra buğday biriktirmeye çalış, çabala." Mevlânâ
127 "Bilimden korkmak, dinin Tanrı’yı küçük görmesi ve intiharı demektir." Emerson
128 "Sizden birinizde bir hal (vesvese) olduğu zaman üç defa tekbir getirsin. Zira bu hassasiyeti mümin duyar." Hz. Muhammed (s.a.v.)
129 "İnsanın ruhu kandil, bilim onun aydınlığı ve Tanrısal bilgelik de kandilin yağı gibidir. Bu yanar ve ışık saçarsa o zaman sana "diri" denilir." İbn-i Sina
130 "Dünyada iki yüzlü olanın kıyamet de ateşten iki dili olur." Hz. Muhammed (s.a.v.)
131 "Geceleyin horozların ötüşünü işittiğiniz zaman, Allah’ın ihsanından isteyiniz, çünkü bunlar bir melek görmüşlerdir. Geceleyin eşşeklerin anırmasını işittiğiniz zaman da, şeytan’ın kötülüğünden Allah’a sığınınız. Çünkü onlar bir şeytan görmüşlerdir." Hz. Muhammed (s.a.v.)
132 "Bu dünyaya anlaşılmak için değil; anlamak için geldik." J.Ernest Renan
133 "Mü’min bir yuvadan iki kere ısırılmaz." Hz. Muhammed (s.a.v.)
134 "Allah bir kulunun canını bir yerde almak istediği zaman, o yerde o kul için bir ihtiyaç yaratır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
135 "Oturma yerlerinin en hayırlısı, en geniş olanıdır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
136 "Başlarınız düşünceler yön değiştirebilsin diye yuvarlaktır." Francis Picabia
137 "Çizik bir elmas, çizik olmayan çakıltaşından daha iyidir." Konfiçyüs
138 "Kendisine izin verilmeden önce kim bir evin köşe bucağı ile gözlerini doldurursa, gerçekten fasık olmuştur." Hz. Muhammed (s.a.v.)
139 "Herkes Cennet’e kendi yoluyla gider." Büyük Frederick
140 "Tüm yeryüzü Benim Ümmetime bir mabed yapılmıştır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
141 "Benim niyazım iki rekât namaza sığmaz." Muhammed İkbâl
142 "Benim Duam hayatımdır." Konfiçyüs
143 "Gerçek Dua hissedilendir." Ahmet F.Yüksel
144 "Ahir zamanda bir kavim olacak ki; güvercin kursağı gibi (tüylerini) siyaha boyayacaklar. İşte bu kimseler cennet kokusu koklayamazlar." Hz. Muhammed (s.a.v.)
145 "Tenzih ve Teşbih’in eşdeğerde yaşanışı Tevhid’dir." Ahmed Hulûsi
146 "Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü..." Yunus Emre
147 "Keşke şirk, pişmanlık küfürdür." Ahmed Hulûsi
148 "Biz süt taşıyan memeye benzeriz. Bizi çeken ele göre süt veririz." Mevlânâ
149 "Aşka "delilik" diyen insan, hayatın sırrına ebediyen bigane kalsın." Muhammed İkbâl
150 "Biz bu aleme rahmetten nasibi olmayanlara, Allah’ın rahmetini ulaştırmak için geldik. Başka bir işimiz yok." Hz. Muhammed (s.a.v.)
151 "Göçebenin şehirli hakkında şahitlik etmesi caiz değildir." Hz. Muhammed (s.a.v.)
152 "Kadınlara itaat nedamettir?." Hz. Muhammed (s.a.v.)
153 "Putların anası, nefs putudur." Mevlânâ
154 "Dilin salavat getiriyor durmadan, ama, Mustafa’nın temizliğinden ne haber?. Mevlânâ
155 "Telaffuz etmek, yaşamak anlamına gelmez." Ahmet F.Yüksel
156 "Uğursuzluk, evde kadında ve kısraktadır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
157 "Benden sonra, erkekler için kadınlardan daha zararlı bir fitne bırakmadım." Hz. Muhammed (s.a.v.)
158 "Allah’ın ahlakı ile ahlaklanın." Hz. Muhammed (s.a.v.)
159 "Bana cehennem halkı gösterildi. Çoğu kadınlardı." Hz. Muhammed (s.a.v.)
160 "Yeryüzünün doğu ucunda bir insanın ayağına batan dikenin acısını, batı ucundaki duyacaktır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
161 "Hakkın dile getirilmesi gereken yerde susan, dilsiz şeytandır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
162 "Ne elbiseler gördüm içinde adam yok, ne adamlar gördüm sırtında elbise yok." Mevlânâ
163 "İşlerini kadına bırakan bir millet asla felah bulmayacaktır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
164 "Havva olmasaydı hiçbir kadın kocasına ihanet etmezdi. İsrail oğulları da olmasaydı (bekleyen) et bozulmazdı. Hz. Muhammed (s.a.v.)
165 "Maşrapamız küçükse deryayı suçlamaya hakkımız olmaz." Mevlânâ
166 "Üç bin yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan, günübirlik yaşayan insandır." Goethe
167 "Bilgisizliğin belirtisi, adaletsizlik ve trajediye olan inancının derinliğidir." Richard Bach
168 "Tırtılın 'dünyanın sonu' dediğine, Usta 'kelebek' der." Richard Bach
169 "Her şey maşuktur , aşık bir perdedir. Yaşayan maşuktur , aşık bir ölüdür." Mevlânâ
170 "İlk günah, olanı sınırlamaktır." Richard Bach
171 "Hakikat çıplak gezmeyi sever." Alman Atasözü
172 "Gülün annesi ,dikendir." Mevlânâ
173 "Bilginin mürekkebi, şehidin kanından kutsaldır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
174 "Dünya kehribar gibidir, bütün samanları çeker; ancak özlü buğday kehribarın çekişinden kurtulmuştur." Mevlânâ
175 "Düşünmek görmektir." Balzac
176 "İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar" Yahya Kemal
177 "İnsanın gelişmesi içeriden dışarıya doğrudur." Freud
178 "Kelimelerin kölesi olma." Thomas Carlyle
179 "Kimden kaçıyoruz kendimizden mi?
Ne olmayacak şey! Kimden kapıp kurtarıyoruz?
Hak’tan mı? Ne boş zahmet!" Mevlânâ
180 "Denizi bir testiye döksen ne alır? Bir günün kısmetini..." Mevlânâ
181 "Evrenin en anlaşılmaz özelliği anlaşılabillir olmasıdır." Einstein
182 "Siz görmezden gelseniz de gerçekler var olmayı sürdürürler." Aldoux Huxley
183 "Durumlar değişmez, biz değişiriz." Henry David Thoreau
184 "Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanımızmış gibi davranırız." Halil Cibran
185 "Alışkanlıkların zinciri, önce hissedimeyecek kadar hafif, sonra kırılmayacak kadar güçlü olur.!" Benjamin Disraeli
186 "Bütün suretleri kabul edecek bir hale geldi kalbim benim
Ceylanların otlağına döndü, keşişlerin manastırına
Put haneye döndü, tavaf edenlerin Kabe’sine kalbim
Tevrat levhalarına, Kur’an sayfalarına.
Ben Aşk dininin müntesibiyim
Aşk bineği hangi yöne götürürse benim dinim, imanım orada." Muhiddin-i Arâbi
187 "Daha sadaka, isteyenin eline düşmeden Rahman’ın eline değer." Hz. Muhammed (s.a.v.)
188 "Dikkat et Allah’ın dışındaki her şey batıldır." Lebid
189 "Allah vardı, O’nunla beraber hiçbir şey yoktu." Hz. Muhammed (s.a.v.)
190 "Kendini bilen Rabbini bilir." Hz. Muhammed (s.a.v.)
191 "Şüphesiz Rab’bınız sağır ve gaib değildir. O sizin bindiğiniz develerin semerlerinin başları arasındadır." Hz. Muhammed (s.a.v.)
192 "Biriniz namaza durduğunda ancak Rab’bine müracaat eder, Çünkü o kişinin Rabbi kıble ile kendi arasındadır Hz. Muhammed (s.a.v.)
193 "Beni gören Hakk’ı görmüştür." Hz. Muhammed (s.a.v.)
194 "Ben Rahman’ın nefesini Yemen istikametinde buluyorum." Hz. Muhammed (s.a.v.)
195 "Bana Senin vücudunun vahdetini şuhud ettir." Muhiddin-i Arâbi
196 "Ben sana bir şey yapamam, sen kendine çok şey yaparsın. Ben senden bir şey alamam, sen benden çok şey alırsın. "O" ise herşeyi alır ve yapar tek şart O'na bağlanmasını bilmek. Zafer ÜLKÜ
197 "Baki kalan bu kubbede bir hoş seda imiş." Baki
198 "Ne Sal iledir, ne mal iledir, beyim ululuk kemal iledir." Esat Muhlis Paşa
199 "Ecele çare olmaz." Fransız Atasözü
200 "Kurt dumanlı havayı sever." Fransız Atasözü

Emeğinize sağlık, paylaşım için teşekkür ederiz..

Üst Alt