Dua BERÂT GECESİNDE 3 KERE YÂSÎN-İ ŞERÎF OKUNUR

DEN!Z

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
BERÂT GECESİNDE 3 KERE YÂSÎN-İ ŞERÎF OKUNUR

duaresim6ikyo.jpg

Ey Halk Yolcusu!
Şa ‘ban-ı Şerif’ in 15. gecesi olan Berât Gecesinde AKŞAM NAMAZINDAN sonra 3 ” YÂSİN-İ ŞERİF” Süresini okunmalıdır.
Her Yâsin-i Şerif bitince peşinde BERÂT DUÂSINI OKUMALI. Böylece 3 Yâsin-i Şerif bitince 3 Berât Duâsı da okunmuş olur.

(1.)Birinci defa Yâsin-i Şerif okumaya başlarken ve Yâsin-i Şerifi bitirip Berât duasını okurken şöyle niyet etmelidir.
” Ya Rabbi! Beni mes’ud ve bahtiyâr kullarından olmamı nasîbetmen niyyetiyle okuyorum ve okudum, kabul eyle.”
(2.) İkinci sefer Yasin-i Şerif okumaya başlarken ve bitirip Berât duasını okuduğunda ise
” Ya Rabbi! Hayırlı uzun ömürlü kullarından olmamı vesile eylemen için okuyorum kabul eyle. ”
(3.)Üçüncü defa okumasında ise
“Ya Rabbi! Beni ve Aile efradını görünür, görünmez belâlardan ve kazalardan emin olmamı ve hayırlı bol rızıkla rızıklandırmayı vesile olması niyetiyle okuyorum ve okudum kabul eyle.” Demelidir.
Ve sonra ellerini semaya kaldırıp Cenâb-ı Hak’tan Hayırlı uzun ömür ,helal ve bol rızık, bela ve kazalardan emin olmak, ve her türlü Murad ve istekleri dile getirilmelidir.
BERAT GECESİ DUASI
Bu duâ yı özellikle secde halinde secdeye kapanarak okunur . Cenâb-ı Allâh’tan affını, bağışlamasını dilemelidir. Bu duâyı da 3 kere veya 7 kere okuyarak secdeyi uzatmalı ve daha bir çok istek ve dilekte bulunmalıdır.DÜNYA ve AHİRET selameti için yüce Rabbimizden yardımını ve lutf-ü keremini istemeliyiz .
Secdede Okunacak Berat Gecesi Duası
Bismillâhirrahmanirrahim
“Allâhümme E’ûzu bi-afvike min ikâbike ve e’ûzu bi-ridâke min sahatike ve e’ûzu bike minke Celle senâ’üke lâ-uhsî Senâ’en aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike”

Anlamı:
“Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım. Azabından rahmet ve merhametine sığınırım. Senden sana sığınırım, Methi senan yücedir. Seni övmek methü Sena etmek için kelime bulamıyorum,. Sen kendini övdüğün gibisin” (Ey Celâl ve Îkrâm sahibi Allâh’ım !)
Bu duâ, secdeye varılıp secde halinde okunmalıdır. Secde hali, Allâh’a en sevimli, en yakın olan bir haldir. Bu halde duâlar kabul olur.

FARKLI OKUMA USULU
YASİN-İ ŞERİF’İN BERAET GECESİ TERKİBİ
Şa’ban-ı şerifin on beşinci, BerAet gecesi akşam namazından sonra üç kere Yasin suresi ve her birinin sonunda Beraet duası okunacaktır.
Birinci Yasin-i Şerifden sonra bu dua okunurken Allah’ın iyi Salih kullarından olmak niyetiyle okunacaktır.s
İkinci defa okunurken hayırlı uzun ömür niyetiyle okunacaktır.a
Üçüncü defa okunurken kaza, muSibet ve belalardan emin olup hayırlı rızık için okunacaktır.s

YASİN SURESİNE OKUMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE SALAVAT GETİRİLMELİ VE GEÇMİŞ TÜM GÜNAHLARA İSTİĞFAR EDİLMELİ
3 DEFA FATİHA ŞERİFE OKUNMALI
7 DEFA “””YAA SİİN” SÖYLENMELİ
Sonra YASİNİ ŞERİF suresi okunmaya başlanmalı. Dileyen kardeşlerimiz MUBİN lere geldiğinde özel dualarda okunabilir.

Beraat duası :

“Bismillâhirrahmânirrahîm. AllAhumme yâ zel menni ve lâ yumennu aleyhi. Yâ zel celâli vel ikram yâ zedtavli vel in’âmi lâ ilâhe illâ ente zahrallaciîne ve carel mustecirîne ve emânel hâifîne allahumme in kunte ketebteni ındeke fi ummil kitâbi sekıyyen ev mahrumen ev matruden ev mukatteran aleyye firrızkı femhullâhumme bi fadlike sekâveti ve hırmani ve tardi ve ıgtara rızgı ve eSbidni indeke fî ummul kitâbiseıden ve merzukan ve muveffegan lil hayrâti fe inneke gulte ve kavlukel hakkufi kitâbikel munzeli alâ lisâni nebiyyikel murseli yemhullAhu mâ yeşâu ve yusbitu ve ındehû ummul kitâb ilâhi bittecelliyyil azâmi fi leyletinıfSi minşâbânel mukerremilletî fîhâ yufraku kullu emrin hakîm ve yubremu entekşife annaminel belâi mâ nağlemu ve mâ la nağlemu ve ma ente bihî ağlemu inneke enteleazzul ekramu ve sallallâhu aleyhi seyyidinâ Muhammedin ve âlihî ve sahbihî veevlâdihî ve ezvâcihî ve sellem”

Emeklerin için çok teşekkür ederim...

Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler...

Emeğinize sağlık .Teşekkürler..

Üst Alt