BİLGİ BELÂLARDAN KURTULMANIN YOLU: DUÂ

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
BELÂLARDAN KURTULMANIN YOLU: DUÂ

Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyurdular: “Dikkat edin! Sizden birinize bir keder veya dünya belâlarından bir musîbet indiğinde ondan kurtulmak için edeceği duâyı haber vereyim mi? “Evet, haber verin” denilince “Yûnus Aleyhisselâm’ın duâsı: ‘Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke innî küntü mine’z-zâlimîn’dir’ buyurdular.” (Hakîm, el-Müstedrek)
Sicilya pâdişahını bir gece uyku tutmaz. Kaptân-ı Deryâ’sına mektup gönderir ve:
“Derhal Afrika tarafına bir gemi gönderin, oralardan bana haberler getirsin” diye emreder. Derhal bir gemi sevkedilir. Sabah olduğunda ise geminin yerinde olduğu görülür. Padişah Kaptân-ı Deryâ’sına sorar:
“Benim sana emrettiğim hususu yapmadın mı?”
“Evet, emrinize itaat ettim ve gemi sevkettim. Ancak gemi bir müddet sonra bir adam ile geri döndü. Geminin kaptanı size bu hususta malumat arzedecektir” der. Sonra geminin kaptanı, padişaha şöyle anlatır:
“Gecenin ortasında küreklere asıldık gidiyorduk. Bu sırada bir sesin şöyle söylediğini işittik: ‘Yâ Allâh, yâ Allâh, yâ gıyâse’l-müstağîsîn’ (Ey yardım isteyenlerin melcei -sığınağı-). Bu sözleri devamlı tekrarlıyordu. Sesi iyice aldıktan sonra biz de ona her seferinde: Lebbeyk Lebbeyk diye karşılık veriyorduk. Sesi takip ettiğimizde bir adamı boğulmak üzere ve son demlerinde olduğu halde bulduk. Hemen kendisini denizden çıkardık. Hâlini sorduğumuzda şöyle anlattı:
Biz Afrika’dan çıkmıştık, gemimiz battı. Ben yüzmeye başladım, artık hayattan ümidimi kesince Hak Teâlâ’ya işittiğiniz gibi duâ etmeye başladım.
Allâhü Teâlâ’yı tesbîh ederim ki, bir padişahı uykusuz koydu, bir kuvvetli beyi köşkünden ayırıp yollara düşürdü de denizde karanlıklar içinde yalnız kalmış halde boğulmak üzere olan bir garîbin imdadına gönderdi. Beni şu üç karanlıktan çıkarıp kurtardı: Gecenin karanlığı, denizin karanlığı, yalnızlık ve kimsesizlik karanlığı. Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke yâ Erhamerrâhimîn. (Sirâcü’l-mülûk fî-sülûki’l-mülûk, Tartûşî)

Üst Alt