BİLGİ Ashâb-ı Bedir...............CEBBAR BİN SAHR (R.A.)

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Ashâb-ı Bedir...............CEBBAR BİN SAHR (R.A.)

Cebbar bin Sahr (radıyallâhü anh) Ensâr'dan ve Hazrec

kabîlesinin Ubeydoğullarındandır. İkinci Akabe Bey‘at'indeki yetmiş zâttan olup 32 yaşında olduğu halde Bedir Gazâsı'na iştirâk etmiş, Uhud ve diğer gazâlar-da da bulunmuştur.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.) onu Mikdâd bin Esved (r.a.) ile kardeş yapmıştı.

Hayber fetholununca ahâlisi olan Yahudiler yarıcılıkla yerlerinde bırakılmıştı. Vergilerini Abdullah bin Revâha (r.a.) takdir ediyordu. O, Mu'te'de şehîd olunca Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) onlara mahsullerine göre verecekleri vergiyi takdîr etmek üzere Cebbar bin Sahr'ı (r.a.) gönderdi.

Hicretin 30. senesi Hazret-i Osmân-ı Zinnûreyn'in halifeliği devrinde 62 yaşında olduğu halde Medîne-i Münev-vere'de vefât etmiştir.

Rivâyet ettiği bir hadîs-i şerîf:

“(Bir gazâda) yolda iken Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz:

“Kim bizden önce (Medîne yakınındaki) Esâye'ye gidip biz gelinceye kadar havuzu ıslâh eder, temizleyip içine su doldurur?” diye buyurdular. Cebbar (r.a.) anlattı:

Ayağa kalktım ve “ben” dedim. “Git” buyurdular.

Hemen Esâye'ye gittim, havuzu ıslah ettim, temizleyip suyu doldurdum. Beklerken uyuya kaldım. Bir kişinin sesi ile uyandım ki devesi suyu içmek için sahibi ile çekişiyor, sahibi onu bırakmıyordu. Bana:

“Ey havuz sâhibi, havuzun hazır mı?” dedi. Baktım ki Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz; “Evet” dedim. Bineğini suladı, sonra çekip çöktürdü ve:

“Beni mathara (su kabı, ibrik) ile takip et” buyurdu. Suyu alıp onu takip ettim. Güzelce abdest aldı. Ben de onunla abdest aldım. Sonra namaz için durdu, ben de sol tarafına durdum, beni tuttu ve sağ tarafına durdurdu. Namazı kıldık. Sonra insanlar geldi. (Üsdü'l-Gâbe)

Emeklerin için çok teşekkürler Mine...

Emeğinize sağlık ...

Üst Alt