Arpej Çalışması

[email protected]

TEKNİK ADMİN
Yönetici
Nisan Forum
Katılım
4 Şub 2010
Mesajlar
63,297
Tepkime puanı
15,671
Puanları
300
Konum
Kocaeli
Arkadaşlar bu dersimizde gitar arpej ne ve nasıl yaplıdığını göreceğiz.
Arpej:Seslerin(Genellikle akor sesleri) arka arkaya duyulmasına denir.Arpej çalarken 2 adet gitar olması veya iki gitarın görevini görmeniz lazımdır.Arpejda önceki derslerde öğrendiğimiz PİMA VE 1,2,3,4 parmak sembollerini kullanacağız.Öncellikle bunu bir hatırlayalım.


Yukarıda sağ ve sol elimizin parmak sembollerini gördük.Arpej çalarken ellerinizi özelliklede sağ elinizi ve parmaklarınızı kullanırken mümkün olduğunca küçük hareketler yapmaya çalışın.Yani, örneğin sağ elinizinin parmaklarıyla bir tele vurduğunuz zaman parmaklarınızı tellerden fazla uzaklaştırmayın.

EGZERSİZ

Burada gördüğünüz gibi baş parmağı kalın mi teline, diğer parmakları aşağıdaki 3 tele yerleştiriyoruz. Yalnız bu tabiki değişmez bir kural değil.Egzersizleri yavaş bir tempoda çalışın ve parmaklarınızı tellere doğru yerleştirdiğinizden emin olun.Egzersizi iyice çalıştıktan sonra ileri derecede arpej alıştırmasına isterseniz geçebilirsiniz.

ALIŞTIRMA
Aşağıda vereceğim parçayı çalarken notalarınıda içinizden(sol,sol, la, fa) söylerseniz hem notalarını çalmanıza hemde hata oranını düşürmenize yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki parçayı tabiki nota bilgilerini kullanarak çalmaya çalışın.Arpej konusu her ne kadar yazıya döksemde videolu sesli anlatım anlatıma daha yardımcı olacak ve yukarıda anlattığım bilgileri pekiştirecektir.
 

DEN!Z

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
Katılım
12 Tem 2014
Mesajlar
0
Tepkime puanı
541
Puanları
0
Yaş
102
Paylaşım için teşekkürler
 

Üst