BİLGİ Abdullah İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor-Hadis-i Şerif

F@ROZ

⭐Teknik Admin⭐
Yönetici
ADMİN
Web sitesi
www.youtube.com
Abdullah İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor-Hadis-i Şerif

hadisi-serif.png

Abdullah İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor-Hadis-i Şerif

3586 - Abdullah İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm ikişer ikişer yıkayarak abdest aldı ve: “Bu, nur üzerine nurdur” buyurdu.”

ayrac.gif

3587 - Hz. Osman radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselam, uzuvlarını üçer üçer yıkayarak abdest aldı ve şöyle buyurdu: "Bu benim ve benden önceki diğer peygamberlerin ve İbrahim aleyhissalam'ın abdestidir."

ayrac.gif

3588 - Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Eğer ümmetim üzerine zahmet vermeyecek olsaydım, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim.”
Muvatta'nın rivâyetinde: "… her abdestte…'' denmiştir.
Buhari, Cum'a 8, Temenni 9; Müslim, Tahâret 42, (252); Muvatta, Tahâret 115, (1, 66); Ebu Dvud, Tahâret 115, (46); Tirmizi, Tahâret 18, (22); Nesâi, Tahâret 7, ( 1,12). Bu metin Sahiheyn'in metnidir.

ayrac.gif

3589 - Ebu Dâvud ve Tirmizi'nin Zeyd İbnu Hâlil el-Cüheni radıyallahu anh'tan kaydettikleri rivâyet şöyledir:
Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın şöyle söylediğini işittim: “Ümmetime zahmet vermeyecek olsam, her namazda misvak kullanmalarını emrederdim ve yatsı namazını da gecenin üçte birine kadar te'hir ederdim.''
Ebu Dâvud, Tahâret 25, (47); Tirmizi, Tahâret 18, (23).

ayrac.gif

3590 - Tirmizi şu ziyâdede bulundu: "Zeyd İbnu Hâlid, namaza geldiği zaman misvağı kulağının üstünde olurdu, tıpkı kâtibin, kulağı üstündeki kalemi gibi. Misvaklamadan namaza durmazdı. Misvakladıktan sonra yine yerine koyardı."
Tirmizi, Tahâret 18, (23).

Emeğinize sağlık

emek ve paylaşıma teşekkür ederim.

Emeğinize ve Paylaşıma Teşekkürler...

Emeğine sağlık FAROZ...Teşekkürler.

Üst Alt