BİLGİ “SÂLİH KİMSEDE HAYIRLI MAL NE GÜZELDİR”

MineAsu

EMEKLİ ADMİN
Nisan Forum
“SÂLİH KİMSEDE HAYIRLI MAL NE GÜZELDİR”

Zengin bir adam, üzerinde (kıymetli) bir cübbe ile Resûlullâh'ın meclisine geldi ve oturdu. Sonra elbiseleri eski biri gelip o zenginin yanına oturdu. Zengin, elbisesini toplayarak oradan kalktı.

Resûlullah Efendimiz (s.a.v.):

“Şu yaptığın sırf Müslüman kardeşini beğenmediğinden midir? Yoksa senin zenginliğinden ona bir şey geçeceğini, yâhut onun fakirliğinden sana bir şey bulaşacağını mı zannettin?” buyurdu. Zengin:

“Nefs-i emmârem (kötülüğü şiddetle emreden nefsim) sebebiyle yaptığım bu hatâdan dolayı Allah'tan ve Resûlü'nden özür dilerim. Şeytan beni aldattı. Şâhid ol yâ Resûlallâh, malımın yarısı onundur.” dedi.

Fakir: “Ben o malı istemem.” deyince Resûlullah Efendimiz (s.a.v.): “Niçin?” diye sordu. Fakir:

“Onun kalbini bozduğu gibi benim de kalbimi bozmasından korkarım.” dedi.

Bir adam: “Yâ Resûlallâh, bana bir amel öğret ki onu işleyince, Allâhü Teâlâ ve insanlar beni sevsin” dedi. Resûl-i Ekrem (sallallâhü aleyhi ve sellem) Efendimiz buyurdular ki:

“Allâhü Teâlâ'nın seni seveceği amel dünyâda zühd-dür (dünya sevgisini kalbine koymamaktır).

İnsanların seni seveceği amel de elindekinden onlara bol bol vermendir.” (Hilyetü'l-Evliyâ)

SAFER AYI İCTİM‘I, RÜ’YET VE BAŞLANGICI

Hicrî Kamerî 1439 yılı Safer ayı ictimâ‘ı (19 Ekim Perşembe) günü Türkiye saati ile 22.12'dir.

Ru'yet, ise (20 Ekim Cuma) Türkiye saati ile 11.29'dur.

Hilâl'in görüldüğü yerler: Afrika kıtası, Güney Kore, Çin, Hindistan, Endonezya, Malezya, Filipinler, Papua Yeni Gine, Vietnam, Tayland, Irak, Hindistan, Pakistan, Türkiye, Almanya, Avusturya, Mısır, Fas, Cezayir, Tunus ve Arap Yarımadası.

Hilâl'in görüldüğü günü takip eden 21 Ekim Cumartesi günü de Safer ayının 1. günüdür.

Emeğine sağlık güzel bayan paylaşım için teşekkürler...