Atasözlerimiz ve Deyimlerimiz Şamar Oğlanı Deyimi Nerden Geliyor?

LEYAL

⭐ADMİN⭐
Yönetici
ADMİN
6H1hhJ.jpg

Şamar oğlanı; herkesin azarladığı ve hıncını aldığı, sürekli suçlu bulunan kimse anlamında kullandığımız bir deyim.

Şamar oğlanı'nın ilginç bir hikayesi var.

16. ve 17. yüzyıllarda feodal düzenin hakimiyeti sonucu, üst sınıf ve alt tabaka arasındaki uçurum iyice açılmıştı. Öyle ki soylu kesim, kendisini halktan çok üstün görüyor ve onlarla herhangi bir yakın temas kurmaktan kaçınıyordu.

Dolayısıyla saray mensubu ve asilzade çocuklarının halkın arasına karışıp, onlarla aynı dersliklerde eğitim almaları düşünülemezdi.

Doğal olarak en iyi hoca ve alimler, saray, şato ve konaklara bu çocukların ayağına getiriliyordu.
Ancak o dönem eğitim sırasında dayak ve cezalandırma çok yaygındı ve tabi ki bu yöntemin soylu çocuklar üzerinde kullanılması mümkün değildi.

İşte buna çözüm olarak alt tabakadan olan bir çocuk, ders sırasında bu dayağı yemek için hazır bulunuyordu. Asilzade çocuğunun işlediği her hatada şamar ve sopayı bu çocuk yiyordu.

Diğer bir ayrıntı da, derse katılan bu halk çocuğunun birşeyler öğrenmemesi için sağır kimseler arasından seçilmesi ya da bilhassa bu iş için sağır edilmesiydi.

Bilgi için tşk

Ben teşekkür ederim ilginiz için.

Ellerine sağlık Leyal, Güzel paylaşım için teşekkürler...

Emeklerinize saglık güzel paylaşımınıza cok tesekkürler

Emeğine Sağlık Leyal Paylaşıma Tskkrr...