Şükrün neticesi

*NiSaN*

Misafir
Web sitesi
www.nisanforum.com
Şükrün vazifesini yerine getiren kulların sayısı az olduğu için, bu borcu ifa edenler, Allah'ın has kulları arasında girerler. Kur'an'da şükreden kullara, şükürlerinin karşılığı olarak şunlar vâdedilmiştir: 1- Allah'ın rızası: En büyük mükâfat olan Allah'ın rızası şükürle kazanılır.
2- Dünya ve ahiretteki diğer mükafatları: "Kim dünya sevabını isterse ona ondan veririz. Kim de ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Şükredenlere ise muhakkak mükafat vereceğiz." (Al-i İmran, 133)
3- Verilen nimetlerin artması.
4- Dünya ve Ahiret azabından kurtuluş: Allahu Teâlâ "Eğer şükreder ve inanırsanız Allah size niye azab etsin." (Nisa, 147) buyurmaktadır.

Allahu Teâlâ,nimetleri karşısında şükrü emretmiş, bunun zıddı olan nankörlüğü yasaklamıştır. Şükredenleri övmüş, onları has kullarından saymıştır. Şükrü hilkat aleminin en önemli gayesi kılmıştır. Hılkati kulluğa, kulluğu da şükre bağlamıştır. "Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım." (Zariyat, 56) ve "Eğer hakikaten yalnız Allah'a kulluk ediyorsanız, Allah'a şükrediniz." (Bakara, 172)

Moderatör tarafında düzenlendi:
KONU GÜNCELLENDİ..

Thread starter Similar threads Forum Replies Date
S Dini Bilgiler 0