Güzel Hikayeler İLME BAŞLA

mehmet alii

THEME MAKER
Nisan Forum
MEZARCI, ŞEYH ABDURRAHMAN EL-HAFFAR Aşağıdaki olay Şam' da bulunan meşhur Dahdah mezarlığında geçiyor. içerisinde evliyalar,alimler, mücahitler,şehitlerin bulunduğu mezarlık Dahdah.
Orada mezarcı olarak çalışan bir adam varmış, mezar kazan, ölüleri gömen bir kişi. Günlerden bir gün bir kadın gelip mezar kazmasını ister. Adam mezarı kazar cenaze gelir. Ama cenaze ile birkaç adam gelir fazla kimse yoktur. Cenaze yere indirilir ölü alınır mezara indirilir mezarcı yerleştirirken bu esnada kabir açılır cennet bahçesinden bir bahçe olur iki atlı gelip ölüyü alıp götürür ,mezarcı bayılır düşer.
Kabrin etrafındakiler hiç birşey görmez, sadece mezarcı görür. Mezarcıyı çıkarırlar yüzüne şu serperler. Kadın mezarcıya ' ne oldu sana' der. Mezarcı vallahi acaip şeyler gördüm der ve anlatır. Etrafındakiler Sübhanallah hayal gördü herhalde deyip dağılırlar.
Aylar geçti... Kadın ikinci kez geldi ve bir mezar daha kazmasını istedi. Mezarcı kazdı, ölü getirildi, ölüyü mezara yerleştirirken yine cennet bahçelerinden bir bahçe açıldı iki melek gelip ölüyü götürdü, bu sefer mezarcı cesur davrandı ve bayılmadı mezardan çıkıp kadını takip etti ve ona sordu sen kimsin?
Kadın: Ey adam beni derdimle bırak bu benim oğlumdu onu kaybettik. Bir oğlum daha vardı onuda birkaç ay önce kaybettim.
Adam kadına dedi; O iki cenazenin sahibi senmiydin?
Kadın evet der.
Adam: Vallahi acaip şeyler gördüm, ikisinde de cennet bahçellerinden bir bahçe açıldı. Onlar ne ile amel ettilerde Allah teala onlara bu şekilde muamele etti bu büyük lütfu verdi.
Kadın dediki: ilk ölen ilim talebesiydi! İkinci ölen marangozdu çalışır ilim talebesi olan kardeşinin masraflarını karşılardı.
İşte Allah teala ilim talebesine ve ona yardımda bulunanlara böyle mükafatlar veriyor.
Bu mezarcı bunu duyunca mezarcılığı bırakıp mescide gidiyor hocasına ben ilim öğrenmek istiyorum diyor. Hoca ''hayırdır 45/50 yaşına gelmişsin, hayatın boyunca ilim okumayı unuttunda şimdi mi aklıma geldi ? ne için?'' diyor.
Mezarcı başından geçenleri anlatıyor.
Hoca: ''tamm, anlaşıldı tevekkül et haydi ilme başla'' diyor ve büyük alimlerden oluyor.
Eş-Şeyh Abdurrahman El-Haffar.
Şam' ın büyük alimlerinden, Ailesi de ilim talebesi olmuştur.
Bu kıssa Şam da yaşanmış bir gerçek olaydır.

Şama giden herkes dahdah mezarlığını tanır.

Emeklerin için çok teşekkür ederim...

Emeğinize sağlık ...