BİLGİ İftarda acele davranmak

*NiSaN*

Misafir
Web sitesi
www.nisanforum.com
Rasulûllah (s.a.v.) buyurdular ki: "İnsanlar iftarda ta'cile (acele davranmaları yani ezanla birlikte iftarlarını zaman kaybetmeden açmaları) yer verdikleri müddetçe hayır üzere devam ederler." (Buhari, Savm 45)

Nübüvvet (peygamberlik) amellerinden biri de iftarın ta'cili, sahurun da te'hir (sahurda son dakikaya kadar yemek içmeğe devam etmek) edilmesidir. (Muvatta)

Rasulullah (s.a.v.), namaz kılmazdan önce birkaç taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Eğer kuru hurma da bulamazsa birkaç yudum su yudumlardı. (Ebu Davud) Bana ulaştı ki, Rasulullah (s.a.v.) iftar ettiği zaman şu duayı okurdu; "Ey Allah'ım senin rızan için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum." (Ebu Davud,)

Rasulullah (s.a.v.) orucunu açınca şöyle derdi: "Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallahu teâlâ sevap kesinleşti. (Rezin, duanın baş kısmına "Elhamdülillah" kelimesini ziyade etti.)" (Ebu Davud)

Ben, Rasulüllah (s.a.v.)'ı oruçlu iken misvaklandığını sayamayacağım kadar çok gördüm. (Buhari, Savm 27;)

Oruçlu, günün başında ve sonunda misvak kullanır. (Buhari, Savm 25;)

Rasulullah (s.a.v.) buyurdular ki: "Kim yalanı ve onur (kibir) da ameli terk etmezse (bilsin ki) onun yiyip içmesini bırakmasına Allah'ın ihtiyacı yoktur." (Buhari, Savm 8, Ebu Davud)

Moderatör tarafında düzenlendi:
KONU GÜNCELLENDİ..

Üst Alt